لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

دولت ايران می گويد در چهارمين دور مذاکرات با آمريکا و عراق شرکت نمی کند


دولت ايران می گويد در چهارمين دور مذاکرات با آمريکا و عراق شرکت نمی کند
دولت ايران می گويد در چهارمين دور مذاکرات با آمريکا و عراق شرکت نمی کند

دولت ایران اعلام کرده است در چهارمین دور مذاکرات با ایالات متحده و عراق در باره امنیت عراق شرکت نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران می گوید چنین مذاکراتی بی معنا است، و به مشارکت آمريکا در حمله ای که برهبری دولت عراق علیه نیروهای افراطی شیعه در بغداد و بصره صورت گرفت، استناد می کند.

دیدارهای سه جانبه سال پیش، مذاکراتی بود که در بالاترین سطح بین نمایندگان ایالات متحده و ایران پس از گذشته نزدیک به سه دهه انجام می شد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گوید تا آنجا که به آمريکا مربوط می شود، کانال ارتباطی برای ایران و ایالات متحده بمنظور بحث در باره مسائل مربوط به امنیت عراق همچنان باز است. او روز شش ماه مه در جلسه گفت و گوی روزانه با خبرنگاران اظهار داشت:
***** من بیانیه هایی از دولت ایران دیده ام که می گوید تا زمانی که دولت های عراق و ایالات متحده فعالانه در تلاش هستند شبه نظامیانی را که خارج از حکومت قانون در عراق عمل می کنند خلع سلاح کنند، آنها علاقه ای به استفاده از این کانال ندارند. و من دقیقا نمی دانم که شکایت دولت ایران از این اقدامات چیست. ما می دانیم که مقامات ایران به این شبه نظامیان، خواه با اسلحه یا آموزش یا شکل های دیگر، کمک می کنند.

مقامات ایالات متحده بارها مقامات نظامی و امنیتی ایران را به دادن سلاح های مرگبار به گروه های افراطی شیعه که نیروهای امنیتی ائتلاف و عراق و شهروندان عراقی را هدف می گیرند، متهم کرده اند.

آدمیرال مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمريکا می گوید عملیات اخیر که زیر نظر دولت عراق علیه گروه های افراطی شیعه انجام گرفت، آنچه را او "شیوه های بسیار نمایان فعالیت های بدخواهانه دولت ایران" می نامد، فاش کرده است.

پیشتر، در اوائل ماه مه، دانلد بی کان، سخنگوی نیروی چند ملیتی در عراق، نیز در باره درگیری مخرب ایران سخن گفت، و اظهار داشت: حزب الله، گروه تروریست لبنانی که ایران از آن حمایت می کند، افراطیون شیعه عراقی را در اردوگاه هایی در نزدیکی تهران آموزش داده است. او گفت : اداره این اردوها را نیروی قدس، یک شاخه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر عهده دارد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا یاد آور شد که اخیرا یک هیات بلند پایه عراقی به ایران سفر کرد تا نگرانی های ناشی از مداخله ایران در عراق را ابراز دارد. مک کورمک این اقدام را " گامی مهم" نامید.

گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای گفت: "ما می خواهیم ایران و عراق مناسباتی خوب داشته باشند. سریعترین راه برای رسیدن به چنین هدفی این است که ایران به حمایت از افراطیون و ستیزه گرانی که عراقی ها و آمريکاییان بی گناه را می کشند، پایان دهد."

XS
SM
MD
LG