لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

در يک انفجار در شرق سری لانکا دست کم هشت تن کشته شدند


در شرق سری لانکا، در انفجاری که یک روز پیش از برگزاری انتخابات مهم محلی روی داد، دست کم هشت تن کشته شدند. مقامات نظامی می گویند بمب روز جمعه در شهر "آمپارا"، در حدود ۲۰۰ کیلومتری شرق کلمبو، پایتخت، منفجر شد.

مقامات بر تدابیر امنیتی در پیشاپیش برگزاری انتخابات ایالتی در روز شنبه، افزوده اند. از سال پیش، زمانی که ارتش شورشیان را ناچار ساخت از شرق سری لانکا خارج شوند، این نخستین بار است که چنین انتخاباتی برگزار می شود. رای گیری در میان زدوخوردهای فزاینده بین ارتش و شورشیان تامیل تایگر صورت می گیرد.

بگفته مقامات نظامی، سربازان روز جمعه شهرک "آدامپان" در ناحیه " مَناّر" در شمال سری لانکا را از تصرف شورشیان خارج کردند. آنها می گویند در جریان زدوخورد دست کم ۳۱ شورشی و سه سرباز کشته شدند. مقامات می گویند هلیکوپترهای مسلح از سربازان نیروی زمینی، که همچنین بسوی منطقه آلانکولام پیش می رفتند، حمایت می کردند.

" تامیل نت"- یک سایت اینترنتی طرفدار شورشیان - ادعای دولت را رد کرده است و می گوید شورشیان روز جمعه پیش از آن که ارتش را وادار به عقب نشینی کنند، ۳۰ سرباز را در نبردی سنگین کشتند.

از اوائل سال میلادی جاری، زمانی که دولت سری لانکا از توافق آتش بس خارج شد، جنگ شدت گرفته است. شورشیان تامیل از سال ۱۹۸۳ برای تشکیل یک حکومت مستقل تامیل در شمال سری لانکا با دولت مرکزی در جنگ بوده اند.

XS
SM
MD
LG