لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

نشست رهبران ائتلاف حاکم پاکستان در لندن


رهبران ائتلاف حاکم در پاکستان برای قطعی ساختن توافق ابقای قضات ارشدی که بفرمان پرویز مشرف رئیس جمهوری برکنار شده بودند، در لندن به گفت و گو نشسته اند.

گفته می شود آصف علی زرداری و نواز شریف نخست وزیر سابق سعی خواهند کرد به هفته ها مجادله بر سر جزییات توافق، که دولت ائتلافی جدید را تهدید کرده است، پایان دهند. هفته پیش، آنها موافقت کردند قضات را روز ۱۲ ماه می از طریق یک مصوبه پارلمانی ابقا کنند.

شریف خواسته است قوه قضائیه بدون قید و شرط به وضع پیش از برقراری وضعیت اضطراری شش هفته ای در سال گذشته باز گردد. اما زرداری اصرار داشته است که ابقای قضات به انجام اصلاحاتی در قانون اساسی ارتباط داده شود. اصلاحات پیشنهادی قدرت قضات ارشد را محدود می سازد و در اقتدار فعلی پرویز مشرف رئیس جمهوری برای برکناری مقامات دولت بازنگری می کند.

مشرف قضات را پس از آن که مشروعیت انتخاب دوباره او را بعنوان رئیس جمهوری، در حالی که مقام فرماندهی کل قوا را نیز بر عهده دارد، زیر سئوال کشیدند، برکنار کرد. کوشش های مشرف برای مقابله با قوه قضائیه - بویژه افتخار محمد چودری رئیس دیوانعالی - یک جنبش نیرومند اوپوزیسیون را بوجود آورد و یک سلسله تظاهرات اعتراضی خیابانی را که وکلا و قضات سازمان داده بودند، براه انداخت.

XS
SM
MD
LG