لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

نمايش جنگ افزارهای سنگين در ميدان سرخ مسکو


ارتش روسیه برای نخستین بار از زمان فروپاشی اتحاد شوروی، روز جمعه در جریان رژه سالانه روز پیروزی، و شصت و سومین سالگرد شکست آلمان نازی، جنگ افزار سنگین خود را در میدان سرخ مسکو بحرکت در آورد.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری جدید، که بر عبور تانک ها و موشک اندازها، وهواپیمائی که در آسمان میدان پرواز می کرد، نظارت داشت، در سخنانی خطاب به هشت هزار تماشاگر گفت: روسیه بی احترامی به قوانین بین المللی را تحمل نخواهد کرد.

مدودف همچنین علیه آنچه آنرا "جاه طلبی های غیر مسئولانه" برخی کشورها برای مداخله در امور کشورهای دیگر نامید هشدار داد و گفت چنین اقدامی می تواند آتش جنگ را در سراسر جهان روشن کند. مدودف در کنار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور سابق، که روز پنجشنبه بعنوان نخست وزیر تایید شد ایستاده بود.

پوتین پیشتر گفت بازگشت تسلیحات سنگین به رژه روز پیروزی "قابلیت های دفاعی فزاینده " روسیه را نشان خواهد داد. با این حال، او یاد آور شد که این رویداد بمعنای "قدرت نمائی" روسیه نیست.

دو رهبر آیین رژه را زیر آفتاب درخشان از روی یک سکو سان دیدند، اینکار در گذشته، زمان حکومت اتحاد شوروی، از نقطه ای در بالای آرامگاه ولادیمیر لنین صورت می گرفت. رژه نظامی در دیگر شهرهای سراسر روسیه و دیگر جمهوری های سابق اتحاد شوروی نیز برگزار شد و شرکت کنندگان خاطره میلیون ها نفر را که کشته شدند و سربازانی که جنگ را با پایان رساندند گرامی داشتند.

روسیه تلاش کرده است جنگ افزار قدیمی خود را نوسازی کند. اما برخی از ناظران می گویند بیشتر هزینه های نظامی اخیر روسیه از طریق فساد، قوم و خویش بازی و سوءمدیریت تاراج شده است.

XS
SM
MD
LG