لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

رييس جمهوری گرجستان نسبت به درگيری نظامی روسيه و گرجستان هشدار داد


ميخائيل ساکاشويلی، رييس جمهوری گرجستان، می گويد تهديد درگيری نظامی روسيه و گرجستان بر سر يک منطقه مرزی مورد اختلاف همچنان زياد است و بايد پرهيز شود.

ساکاشويلی امروز (پنجشنبه)، در سخنانی که خبرگزاری های روسيه نقل کرده اند، گفت دو طرف چند روز پيش بر سر منطقه انشعابی آبخازيا به درگيری نزديک شدند و افزود تهديد هنوز کم نشده است.

پيشتر، روسيه تهديد کرد در صورتی که گرجستان حضور نظامی خود را در جمهوری انشعابی آبخازيا تقويت کند، سربازان بيشتری به منطقه خواهد فرستاد.

وزارت دفاع روسيه در بيانيه ای گفت اقدامات نظامی بيشتر بوسيله گرجستان فقط می تواند به واکنش «لازم» روسيه منجر شود. در بيانيه، که خبرگزاری های روسيه آنرا نقل کرده اند، گفته می شود سطح فعلی سربازان روسيه در آبخازيا ۲۵۲۴ نفر است. بيانيه همچنين حاکی است که قراردادهای بين المللی ناظر بر آتش بس ۱۹۹۴ به روسيه اجازه می دهد تا سه هزار صلح بان به منطقه اعزام کند.

وزير دفاع گرجستان تقويت نيروهای کشورش را تکذيب کرد و گفت تفليس خواهان جنگ نيست.

تنش از نيمه آوريل، زمانی که گرجستان روسيه را به سرنگون ساختن يک هواپيمای شناسائی بی سرنشين در قلمرو فضائی گرجستان متهم کرد، رو به افزايش بوده است. از آن هنگام، گزارش می رسد دو هوايپمای مشابه ديگر نيز سرنگون شده اند.

در اوائل هفته، سخنگوی کاخ سفيد در واشنگتن مسکو را به «اقدامات تحريک کننده» در منطقه متهم کرد و گفت چنين اقداماتی تنش های منطقه ای را، بی آنکه نيازی باشد، افزايش می دهد.

او اين نظر را چند ساعت پس از آن ابراز داشت که يک رهبر جدائی خواه آبخازی گفت دولت خودخوانده وی آماده است از مسکو بخواهد مسئوليت های امنيتی در آن سرزمين را قبول کند.

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، روز سه شنبه گفت مسکو درخواست رسمی برای کمک امنيتی از مقامات آبخازی دريافت نکرده است.

آبخازيا و اوستيای جنوبی، دومين منطقه انشعابی گرجستان، در اوائل دهه ۱۹۹۰ اعلام استقلال کردند و آغاز جنگ و اعزام صلح بانان روسی به منطقه را موجب شدند. گرجستان سربازان روسيه را به حمايت از جدائی خواهان متهم ساخته و عهد کرده است دو منطقه را به زير کنترل دولت مرکزی باز گرداند.

XS
SM
MD
LG