لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

ورزشکاران چينی مشعل المپيک را در قله اورست روشن کردند


يک تيم از ورزشکاران چينی حامل مشعل المپيک به قله اورست صعود کرده اند. اين تيم صعود شش ساعته به بلندترين قله جهان را روز چهارشنبه و پس از ريزش سنگين برفی شروع کرد که برنامه صعود را دو روز به تاخير انداخته بود.

تصاوير تلويزيونی حمل کنندگان مشعل را نشان ميداد که امروز، پنجشنبه، در راه صعود به قله اورست با وزش باد، که گاه شدت ميگرفت ، و ريزش برفی سبک مواجه بودند.

حاملين مشعل، در آخرين مرحله صعود، ضمن نصب پلاکاردهائی با آرم حلقه های المپيک، با شادمانی فرياد موفق شديم سر داده بودند. نوربوز ژامدو، ورزشکار تبتی تبار، مشعل را با فندکی مخصوص روشن کرد.

وان گانگ وزير تکنولوژی چين ميگويد کارشناسان سالها برای مقابله با شرايط خاص قله اورست، از جمله وزش بادهای شديد، برودت منجمد کننده هوا، و کمبود اکسيژن در آن ارتفاع هشت هزار متری تحقيق و بررسی کرده بودند.

عبور مشعل المپيک در جريان سفر داخلی آن در چين ، برخلاف اعتراض هائی که قبلا در مسير بين المللی آن عليه سرکوبی ها در تبت انجام گرفته بود، با اعتراضی مواجه نشد.

مشعل المپيک درادامه سفر داخلی آن در چين تا ماه ژوئن از استانهائی خواهد گذشت که بخش عمده ای از جمعيت آنها را تبتی ها تشکيل ميدهند.

کاتماندو، پايتخت نپال امروز صحنه تظاهرات قريب دويست تبتی تبعيدی در مقابل سفارت چين بود . راهبان و راهبه های بودائی، به رغم تدابير شديد امنيتی ، از صف پليس گذشتند و وارد محوطه سفارت شدند. تبتی ها در نپال تقريبا همه روزه عليه سرکوبگری های چين در لهاسا ، تظاهراتی برپا ميکنند.

XS
SM
MD
LG