لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

دو هواپيمای امدادی سازمان ملل به برمه رسيد و هواپيمای آمريکائی منتظر تائيد است


دو هواپيمای سازمان ملل متحد حامل کمک برای صدها هزار نفری که در برمه از طوفان دريائی آسيب ديده اند، و مستاصلانه در انتظار غذا، آب و دارو هستند، به آن کشور رسيده است، و دو هواپيمای ديگر نيز در راه است.

در همين حال امروز، پنجشنبه، به اکثر اعضای يک تيم کارشناسی پنج نفره سازمان ملل متحد نيز که تخصص شان برنامه ريزی برای کمک رسانی و مقابله با آثار ناشی از بلايایی طبيعی است، اجازه ورود به برمه داده شد.

کمک رسانی به آسيب ديدگان از طوفان دريائی موسوم به نرگس، در برمه تحت حکومت نظاميان بسيار دشوار بوده است. دولت برمه در صدور اجازه فرود برای هواپيماهای حامل کمک ، و صدور ويزا برای امدادگران کند است .

امروز، اوايل وقت، بنظر ميرسيد برمه موافقت کرده است آمريکا يک هواپيمای نظامی سی صدو سی حامل مايحتاج اوليه را به آن کشور بفرستد، اما به فاصله ای کوتاه وضعيت عوض شد.

اريک جان سفير آمريکا در تايلند ميگويد نميداند برمه موافقت را لغو کرده است يا از اين موافقت تعبيری اشتباه شده بود.

تاکنون مقامات رسمی مرگ بيش از بيست و دو هزار نفر و مفقود شدن قريب چهل و دو هزار نفر را تائيد کرده اند، اما ديپلمات ارشد آمريکائی در برمه روز چهارشنبه هشدار داد که شمار تلفات ناشی از طوفان نرگس ممکن است به صد هزار نفر برسد.

رهبران جامعه بين المللی از حکمرانان برمه خواسته اند به امدادگران اجازه بدهند برای کمک به قريب يک ميليون نفر مردمی که بی خانمان شدند وارد آن کشور شوند.

وزارت امور خارجه چين امروز اعلاميه ای صادر کرد که از برمه ميخواهد با جامعه بين المللی برای کمک به آسيب ديدگان همکاری کند.

پکن ميگويد علاوه بر کمکی يک ميليون دلاری که بلافاصله پس از وقوع طوفان برای کمک به آسيب ديدگان اختصاص داد ، چهار ميليون دلار ديگر نيز به بودجه اين کمک ها می افزايد.

XS
SM
MD
LG