لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

مدودف جای پوتين را گرفت و بلافاصله او را به نخست وزيری منصوب کرد


در روسيه ، دميتری مدودف مقام رياست جمهوری را با ادای سوگند برعهده گرفته است.

مراسم تحليف رئيس جمهوری جديد روسيه امروز، چهارشنبه، با تشريفاتی رسمی، در کاخ کرملين برگزار شد. آقای مدودف بلافاصله ولاديمير پوتين سلف خود را به نخست وزيری منصوب کرد .

پارلمان روسيه بايد انتصاب را تائيد کند اما تائيديه تقريبا قطعی بنظر ميرسد زيرا پارلمان در سلطه حزب سياسی آقای پوتين است.

آقای مددف در سخنرانی شش دقيقه ای احراز مقام رياست جمهوری گفت روسيه متعهد به احترام واقعی به حکومت قانون است. آقای مدودف گفت يک نظام کاملا پيشرفه حقوقی بايد زيربنای تمامی تحولات اقتصادی و اجتماعی باشد .

سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش در انتظار همکاری با رئيس جمهوری جديد روسيه است، و اميدوار است با وی نيز مناسباتی صادقانه نظير مناسباتی داشته باشد که با آقای پوتين داشت.

رهبران اپوزيسيون از روند انتخاباتی کشور که به پيروزی عمده آقای مدودف در انتخابات ماه مارس منجر شد بشدت انتقاد کرده اند. منتقدين ميگويند دو کانديدائی که می توانستند قويا با آقای مدودف رقابت کنند، يکی ميخائيل کاسيانوف نخست وزير پيشين، و ديگری گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرج ، رد صلاحيت شده بودند.

پليس روسيه ديروز مانع از برگزاری يک راه پيمائی شد که اپوزيسيون برای اعتراض به احراز مقام رياست جمهوری آقای مدودف برنامه ريزی کرده بود. صدها معترض که برای اين راه پيمائی به ميدان مرکزی مسکو رفته بودند با انبوهی از ماموران امنيتی و افراد پليس مواجه شدند.

آقای مدودف که چهل و دو سال دارد جوان ترين رهبر روسيه در صد سال اخير است آقای مدودف گفته است به سياست های آقای پوتين ادامه ميدهد اما در عين حال روشن ساخته است که تعيين کننده سياست خارجی خود او خواهد بود.

تحليگران روسی معتقدند آقای پوتين فردی با نفوذ باقی خواهد ماند و ممکن است بيشتر، و مشترکا در نقش يک رئيس جمهوری عمل کند تا نخست وزير. آقای پوتين دو دوره چهارساله رياست جمهوری را به پايان برده است.

آقای مدودف و آقای پوتين قرار است روز جمعه مشترکا در رژه ای نظامی شرکت کنند، که برای نخستين بار پس از فروپاشی شوروی سابق در ميدان سرخ مسکو برگزار ميشود.

XS
SM
MD
LG