لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

اوباما در کارولينای شمالی پيروز شد وکلينتون در اينديانا به پيروزی رسيد


در آمريکا، سناتور باراک اوباما در پی پيروزی در انتخابات مقدماتی ايالت کارولينای شمالی، و ظهوری قوی درايالت اينديانا، در جهت کسب کانديدائی حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری گامی عمده برداشته است. اين سناتور ايالت ايلينيوی روز سه شنبه در انتخابات مقدماتی کارولينای شمالی با اکثريت پنجاه و شش درصد هيلاری کلينتون سناتور ايالت نيويورک را شکست داد، که توانست چهل و نه درصد آرا را کسب کند.

در همين حال سناتور کلينتون انتخابات مقدماتی اينديانا را با اکثريت ضعيف پنجاه و يک درصد از سناتور اوباما برد، که چهل و نه درصد آرا را کسب کرده بود.

سناتور اوباما پس از پيروزی در کارولينای شمالی به حاميان خوشحال و شادمان خود گفت برای آنان، اکنون فرصت تحول و دگرگونی است، و بر ضرورت اتحاد و يکپارچگی در حزب دمکرات تاکيد گذاشت. سناتور اوباما گفت وی تا کسب کانديدائی حزب به حمايت قريب دويست نماينده ديگر نياز دارد.

سناتور کلينتون نيز به حاميانش قول داد به تلاش برای کسب کانديدائی حزب ادامه دهد. اين بانوی اول پيشين آمريکا در عين حال گفت صرفنظر از اينکه چه اتفاقی رخ بدهد وی برای کانديدائی حزب دمکرات تلاش ميکند، و افزود که اين حزب بايد در انتخابات نوامبر به پيروزی برسد.

انتخابات مقدماتی دو ايالت کارولينای شمالی و اينديانا، برای تعيين سرنوشت صد و هشتاد و هفت نماينده بود، که سناتور اوباما حمايت نود و يک نماينده، و سناتور کلينتون حمايت دست کم هفتاد و پنج نماينده را کسب کردند. بقيه نمايندگان هنوز چگونگی تعهد و حمايتشان اعلام نشده است.

سناتور کلينتون ميگويد به انتخابات ويرجينای غربی، کنتاکی و ايالت هائی ديگر چشم دوخته است که به گفته وی مرمانشان ميخواهند صدايشان شنيده شود. اما بسياری از تحليگران سياسی ميگويند شانس وی برای کسب کانديدائی حزب کم است.

مسئولان مبارزات انتخاباتی خانم کلينتون هنوز اميدوارند حمايت نمايندگان ايالت های بزرگ فلوريدا و ميشيگان نيز به حساب وی گذاشته شود. خانم کلينتون در اين دو ايالت برنده شد، اما از آنجا که هر دو ايالت از ضوابط و مقررات حزبی در مورد تاريخ برگزاری انتخابات تخطی و تخلف کرده بودند ، نتايج حاصل به حساب خانم کلينتون گذاشته نشده است.

در همين حال هر دو متقاضی کانديدائی حزب دمکرات برای رسيدن به کانديدائی اين حزب به حمايت نمايندگان موسوم به نمايندگان ارشد و مافوق نياز دارند. اين نمايندگان، که عموما از مقامات منتخب و رهبران حزبی هستند، متعهد به حمايت از هيچيک از دو کانديدا نيستند و می توانند در کنوانسيون به متقاضی مورد نظر خود رای بدهند.

XS
SM
MD
LG