لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

کميسيون آمريکائی آزادی بين المللی مذهب: رژيم تهران در نقض منظم، بی وقفه و فاحش آزادی مذهبی درگير است


کميسيون آمريکائی آزادی بين المللی مذهب: رژيم تهران در نقض منظم، بی وقفه و فاحش آزادی مذهبی درگير است
کميسيون آمريکائی آزادی بين المللی مذهب: رژيم تهران در نقض منظم، بی وقفه و فاحش آزادی مذهبی درگير است

یک هیات دولتی آمريکا بار دیگر ایران را یک ناقض عمده آزادی های مذهبی نامیده است. کمیسیون آمريکائی آزادی بین المللی مذهب بر اساس ماموریتی که کنگره به آن واگذار کرده است، هر سال گزارشی در مورد دولت هایی که آزادی مذهبی مردم خود را نقض می کنند، به وزیر امور خارجه ارائه می دهد. در گزارش امسال کمیسیون گفته می شود رژیم تهران در نقض منظم، بی وقفه و فاحش آزادی مذهبی درگیر است که بازداشت های طولانی، شکنجه و اعدام - بیشتر یا کاملا بر اساس مذهب متهم - از آن جمله است.

بنا به این گزارش، طی سال گذشته کارنامه بد دولت ایران در مقوله آزادی مذهبی، بویژه برای اقلیت های مذهبی ، خصوصا بهاییان، مسلمانان صوفی، و مسیحیان کلیسای انجیلی بدتر شد. افزون بر این ، تندگوئی و فعالیت هایی ضد یهودی مقامات ارشد دولت، و انکار هولوکاست، بر هراس در میان جامعه یهودیان ایران افزوده است.

گزارش می گوید: شماری از رهبران ارشد مذهبی که با عقاید یا کارهای دولت ایران مخالف هستند نیز هدف سرکوب قرار گرفته اند. یکی از این موارد آیت الله محمد کاظم بروجردی است که با حکومت مذهبی در ایران مخالف است. او و شماری از پیروانش در اکتبر ۲۰۰۶ دستگیر و بازداشت شدند. آیت الله بروجردی به "اهانت به مقدسات" متهم شد. وضعیت فعلی او معلوم نیست، اما عقیده بر این است که همراه با چندین نفر از پیروانش زندانی است.

پرزیدنت بوش می گوید آزادی مذهبی یک حق انسانی اساسی و بنیادی است که جوامعی که در آزادی ریشه دارند از آن حفاظت می کنند. او سال پیش در سخنانی در مرکز اسلامی در واشنگتن گفت:
***** آزادی مذهبی پدیده گرانبهایی است. یک میثاق اساسی است که براساس آن مردم اهل ایمان و افراد مذهبی موافقت می کنند نگرش معنوی و روحانی خود را بر دیگران تحمیل نکنند، و در مقابل، باورها و شعائر خود را آنگونه که مناسب می بنند، انجام دهند.

پرزیدنت بوش می گوید: آزادی مذهبی و حفاظت از آن نخستین ماده اعلامیه حقوق شهروندان آمريکا است. آزادی مذهبی نه به یک ملت، بلکه به تمامی جهان تعلق دارد. آقای بوش می گوید او برای کسانی که در ایران و نقاط دیگر بدلیل باورهای مذهبی شان رنج می برند پیامی دارد: "شما تنها نیستنید... ما در انتظار روزی هستیم که بتوانیم از شما در خانواده ملت های آزاد استقبال کنیم. دعا می کنیم که شما و فرزندانتان آزادی را در هر حوزه و مقوله ای بشناسید و تجریه کنید، از جمله آزادی دوست داشتن و آزادی پرستش خداوند متعال.

XS
SM
MD
LG