لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

اتحاديه اروپا ترکيه را به استفاده بيش از حد زور در اول ماه مه متهم کرد


کمیسیون اروپایی مقامات ترکیه را به استفاده بیش از اندازه زور علیه معترضین در جریان گردهمائی روز اول ماه مه در مرکز استانبول، متهم کرده است. "اولی رن" مسئول امور توسعه اتحادیه اروپا روز سه شنبه از آنچه آنرا اقدام دولت در استفاده نامتناسب از زور علیه صدها نفر از اعضای اتحادیه های کارگری نامید انتقاد کرد. آنها سعی داشتند یک گردهمائی غیر قانونی برپا کنند.

رن که در آنکارا، در پی ملاقاتی بین مقامات اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ترکیه با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت کمیسیون انتظار دارد تحقیقاتی انجام گیرد و از ترکیه، بعنوان کاندیدای عضویت اتحادیه، خواست به روند اصلاحات پای بند بماند و به حقوق اتحادیه های کارگری بر اساس معیارهای اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

ترکیه مذاکرات ورود به اتحادیه را در سال ۲۰۰۵ آغاز کرد، اما اختلاف بر سر قبرس و اصلاحات دمکراتیک از پیشرفت جلوگیری کرده است.

روز اول مه، پلیس ترکیه برای متفرق ساختن جمعیتی که سعی داشتند برای اعتراض به طرح های دولت برای اصلاح سیستم تامین اجتماعی خود را به میدان تقسیم در استانبول برسانند، به لوله های آب فشار قوی، گاز اشک آور و باتون متوسل شد. برخی از معترضین بطرف پلیس سنگ پرتاب کردند. گزارش رسید چند نفر در زدوخوردهای خیابانی زخمی شدند و پلیس بیش از ۴۰۰ نفر را دستگیر کرد.

دولت ترکیه گردهمائی های روز اول ماه مه در میدان را، از بیم آنکه به خشونت تبدیل شوند، ممنوع کرده بود.

XS
SM
MD
LG