لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

کاندوليزا رايس: ما در صلح بين اسرائيليان و فلسطينيان منافعی حياتی داريم


کاندوليزا رايس: ما در صلح بين اسرائيليان و فلسطينيان منافعی حياتی داريم
کاندوليزا رايس: ما در صلح بين اسرائيليان و فلسطينيان منافعی حياتی داريم

ماه جاری مصادف با شصتمین سالگرد بنیانگذاری اسرائیل بعنوان یک کشور یهود است. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در یک سخنرانی در واشنگتن در باره پشتیبانی ایالات متحده از اسرائيل سخن گفت :
***** برای شصت سال، دولت های آمريکا، دمکرات و جمهوریخواه، لیبرال و محافطه کار، بر سر بسیاری از مسائل اختلاف نظر داشته اند، اما در یک امر دولت ما متفق القول بوده است: ما به آزادی، رفاه و امنیت متحد دمکرات خود، اسرائيل، پای بند هستیم.

کاندولیزا رایس بر حمایت آمريکا از صلح بین اسرائيلیان و فلسطینیان بار دیگر تاکید گذاشت، صلحی که به ایجاد دو کشور دمکرات، اسرائيل و فلسطین، که در کنارهم زندگی کنند، منجر خواهد شد. او گفت، آن هدف با تهدید تندروها و افراطیونی مانند حماس، که تروریسم را بجای روند سیاسی برگزیده اند، روبرو است و افزود:
***** آنها حاضر نیستند خشونت را تقبیح کنند، حق موجودیت اسرائيل را برسمیت بشناسند و به تمام توافق های پیشین فلسطینیان با اسرائيل احترام بگذارند. اما شاید عمیق ترین نگرانی این باشد که رهبران حماس بیش از پیش بعنوان جنگ آوران غیر مستقیم رژیم ایران خدمت می کنند، رژیمی که ثبات منطقه را برهم می زند، بدنبال کسب توانائی اتمی است، و علاقه خود را به نابودی اسرائيل اعلام می کند.

خانم رایس گفت: اجازه دهید بسیار صریح باشم. ما در صلح بین اسرائيلیان و فلسطینیان منافعی حیاتی داریم. اما همچنین می خواهم با صراحت بسیار بگویم که ما همانند همیشه در برابر هر عملی که امنیت اسرائيل را بخطر بیاندازد دفاع خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمريکا گفت دولت مشروع رئيس جمهور محمود عباس، و سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، برآنند با تروریسم بجنگند و می خواهند بگونه ای موثر حکومت کنند. اما این رهبران فلسطینی به حمایت جامعه بین المللی، و بیش از همه به پشتیبانی ديگر اعراب نیاز دارند که باید - هم اکنون و نه دیرتر - به اسرائيل نشان دهند که به جایگاه برحق آن در خاورمیانه معتقد هستند.

XS
SM
MD
LG