لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

رئيس جمهوری جديد روسيه برای انجام مراسم تحليف آماده می شود


ديمتری مدوِديِف، ۴۲ ساله، فرزند يک استاد دانشگاه، که روزی در نظر داشت طراح لباس و ادوات موسيقی سنگين بشود، پس فردا (چهارشنبه) رهبر روسيه خواهد شد که از لحاظ جغرافيائی پهناورترين، از نظر منابع طبيعی ثروتمندترين، و از نقطه نظر تاريخی پرتلاطم ترين کشور جهان است.

مدوديف، که پس از وکالت دادگستری، مشاورت رئيس جمهوری، و معاون اول نخست وزيری را بر عهده داشت، در انتخابات ۱۲ اسفندماه خود را نامزد احراز رياست جمهوری روسيه کرد، و با بدست آوردن بيش از ۷۰ در صد آراء به پيروزی چشم گيری دست يافت. وی روز چهارشنبه همين هفته به عنوان جوان ترين رئيس جمهوری روسيه، مراسم تحليف را بجای می آورد.

انتظار ميرود طی مراسم مجللی که بمناسبت آغاز رئيس جمهوری از روز چهارشنبه بمدت سه روز برگزار خواهد شد، مدوديف آقای پوتين را بعنوان نخست وزير جديد کشور برگزيند.

قرار است همچنين برای اولين بار، در روز جمعه همين هفته، در ميدان سرخ مسکو و با حضور مدوديف، پوتين، و ساير مقامات بلند پايه روسيه، مراسم رژه نظامی که شامل رژه تانک ها و موشکهای حامل کلاهک های اتمی نيز خواهد شد، برگزار شود.

مدوديف در اولين مبارزات انتخاباتی خود مکرراً، با تاکيد بر اهميت آزادی، قول داده است با کاهش نقش دولت و سازمانهای اداری در اقتصاد، کارها را بدست مردم بسپارد. او در مورد آزادی ميگويد، آزادی با تمام اشکال آن، از جمله آزادی شخصی، آزادی اقتصادی و آزادی بيان، جوهر وجودی بشر است.

او در مبارزات انتخاباتی خود همچنين دموکراسی کنترل شده را که با توجه به تاريخ و فرهنگ روسيه از سوی بسياری از مقامات کرملين پيشنهاد و حمايت شده است، رد کرده است.

ويکتور کرمنيوک، تحليل گر سياسی موسسه تحقيقاتی آمريکا و کانادا در مسکو با اشاره به وعده های انتخاباتی مدوديف گفت، «گفته های مدوديف با آنچه ما در ۸ سال گذشته شنيده ايم بسيار تفاوت دارد. اگر او در اظهارات خود جدی باشد ما شاهد روند تازه ای در روسيه خواهيم بود.»

هرمن گورت، معاون مشاوران ملکی اکيا، گفته است، «بوروکراسی و فساد اداری يکی از بزرگترين مشکلات روسيه است و اميدوارم که مدوديف بتواند با آن مبارزه کند.»

ويکی از مفسران راديو مسکو ميگويد، «آينده نشان خواهد داد که ما يک رئيس جمهوری واقعی خواهيم داشت و يا يک رئيس جمهوری تشريفاتی. اين موضوع با توجه به ميزان قدرت پوتين بعنوان نخست وزير آينده روسيه مشخص خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG