لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

تهران: تا شيعيان عراق زير آتش قرار دارند، دور چهارم گفتگو با آمريکا برگزار نخواهد شد


به گفته مقامات بيمارستانی در درگيريهای ميان شبه نظاميان شيعه با نيروهای آمريکايی در شهرک صدر، در بيست و چهار ساعت گذشته، دست کم ده نفر از جمله دو کودک کشته و چهل و يک نفر ديگر نيز مجروح شدند. در جريان اين درگيری ها به يک مدرسه دخترانه دوره راهنمايی نيز خساراتی وارد شد. سا کنان اين منطقه به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفتند که اين مدرسه مورد هدف يک راکت قرار گرفته است.

در نبردهای بی امان خيابانی در روز گذشته در شهرک صدر و محله های شولا و جديده در بغداد، در مجموع هجده تن از ستيزه گران شيعه کشته شدند.

در يک حمله هوايی ديگر به محله آميل در غرب بغداد نيز بنا به گفته پليس، دست کم پنج نفر کشته و هشت نفر مجروح شدند و خساراتی به يک ساختمان وارد شد. مجروحان اين حمله هوايی برای مداوا، به بيمارستانی در همان نزديکی منتقل شدند.

با ادامه درگيرهای بی امان نيروهای آمريکايی و عراقی با شبه نظاميان هوادار مقتدا صدر در بغداد و حومه آن، امروز در تهران، محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران گفت، تا زمانی که حملات نيروهای آمريکايی به شبه نظاميان شيعه در بغداد ادامه داشته باشد، تهران دور چهارم گفتگوهای مستقيم با آمريکا را در مورد امنيت عراق برگزار نخواهد کرد.

اين سخنان اولين اعلام رسمی امتناع ايران از ادامه مذاکرات رو در رو با آمريکا در ارتباط با امنيت عراق بشمار می رود.

رايان کراکر، سفير آمريکا در بغداد، با همتای ايرانی خود حسن کاظمی قمی تا کنون سه دور گفتگو را در سال گذشته در مورد امنيت عراق برگزار کرده اند که اولين ديدارهای مستقيم ديپلماتيک ميان دو کشور در سی سال گذشته بشمار می رود.

در اين حال، در پی ديدار و گفتگوی يک هيات پنج نفره عراقی از ايران که در آن مشکلات و نگرانيهای دولت عراق در مورد امنيت کشورشان با مقامات جمهوری اسلامی ايران مطرح شده بود، نوری المالکی، نخست وزير عراق دستور داده است که هيئتی به منظور بررسی ادعای دخالت ايران در عراق تشکيل شود. به رغم ادعای فرماندهان آمريکايی در عراق در مورد کشف سلاحهای ساخت ايران از شبه نظاميان شيعه در عراق، امروز علی دباغ، سخنگوی دولت عراق در پاسخ به سئوال يکی از خبرنگاران گفت که دولت آن کشور مدارکی در دست ندارد که نشان دهد سلاحهای کشف شده از شبه نظاميان شيعه در عراق، ساخت ايران بوده است.

در رويدادی ديگر، روز گذشته، کاروان اتوموبيل های حامل هيرو ابراهيم احمد، همسر جلال طالبانی، رئيس جمهوری عراق که عازم يک مراسم فرهنگی بود در مسير حرکت خود در محله کراده با انفجار يک بمب کار گذاشته شده در کنار جاده روبرو شد، اما آسيبی به وی وارد نشد. در اين حادثه چهار نفر از محافظان شخصی خانم طالبانی مجروح شدند. هنوز مشخص نيست که هدف اين بمب گذاری همسر رئيس جمهوری عراق بوده است يا نه.

XS
SM
MD
LG