لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

اولمرت و عباس بمنظور تقويت مذاکرات صلح با يکديگر ملاقات کردند


نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، و رئيس تشکيلات خودمختار فلسطينی، محمود عباس، امروز (دوشنبه) در تلاش برای شتاب بخشيدن به مذاکرات صلح که بخاطر موضوعات اختلاف برانگيزی چون شهرک سازی ها و برپايی پست های ايست بازرسی در کرانه غربی به بن بست رسيده بود، با يکديگر ملاقات کردند.

گفتگوهای خصوصی اين دو در پی سفر سه روزه وزير امورخارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، به خاورميانه صورت گرفت. رايس اظهارات صريحی در مورد نتايج نامطلوب ايست بازرسی های اسرائيل در کرانه غربی ابراز داشته بود.

وزير امور خارجه آمريکا ديروز رهبران اسرائيل را تحت فشار قرار داد تا نسبت به برچيدن ايست بازرسی های کرانه غربی، که زندگی فلسطينيان را دچار اخلال کرده است، اقدام کنند. وی گفت واشنگتن نه تنها نسبت به تعداد ايست بازرسی های برچيده شده حساس است، بلکه همچنين خواهان کيفيت گام هايی است که اسرائيل در جهت بهبود بخشيدن به زندگی روزمره فلسطينيان برخواهد داشت.

وزير امور خارجه اسرائيل، تزيپی ليونی، ديروز گفت اسرائيل ممکن است برخی از شهرک های کليمی نشين ساخته شده در کرانه غربی را به عنوان بخشی از پيمان صلح با فلسطينيان برچيند. ليونی گفت اين شهرک ها مانعی بر سر راه صلح نيستند زيرا اسرائيل پيش از اين هم شهرک های مشابهی را که ديگر نيازی به آنها نبود بر چيده بوده است.

XS
SM
MD
LG