لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

بيش از۱۵۰۰۰ نفر در گردباد نرگس (در برمه) کشته شدند


رسانه های دولتی برمه ميگويند بيش از ۱۵۰۰۰ نفر تاکنون در اثر گردباد نرگس، که روز شنبه برمه را در هم نورديد، کشته شده اند.

آخرين آمار کشته شدگان که در روز دوشنبه منتشر شد حکايت از ده هزار نفر کشته تنها در شهر بوگالی دارد.

مقامات می گويند در حاليکه هزاران نفر در اين گردباد مفقود شده اند، صدها هزار نفر ديگر محل سکونت خود را از دست داده و بی خانمان شدند. قيمت مواد غذايی و سوخت بطور سرسام آوری افزايش يافته است. دولت شهر رانگون و پنج ايالات مرکزی و جنوبی کشور (يانگون، آيه ياوادای، باگو، مان، و کارن) را مناطق مصيبت زده اعلام کرده است.

برخی از شاهدان عينی خرابی ها گفته اند که دولت اقدامات لازم را برای کمک به آسيب ديدگان و بازماندگان گردباد انجام نمی دهد.

يک گروه حقوق بشری امروز اعلام داشت که پس از گردباد در زندان «اينسن» برمه شورشی رخ داد. محافظان زندان در حين مقابله با شورش ۳۶ زندانی را کشتند. انجمن امداد به زندانيان سياسی که دفتر مرکزی آن در تايلند قرار دارد، گفت شورش پس از آن رخ داد که برخی از زندانيان سعی داشتند با روشن کردن آتشی خود را گرم کنند.

برغم ناآرامی های بوجود آمده، دولت نظاميان برمه قصد دارد پيش نويس قانون اساسی جديدی را روز شنبه آينده به رای عمومی بگذارد.

بيانيه ای که دولت امروز در اين زمينه انتشار داده است می گويد رفراندوم چند روز ديگر برگزار خواهد شد و مردم بی صبرانه در انتظار رای دادن هستند.

حاکمان نظامی برمه گفته اند که رای گيری ۲۱ ارديبهشت ماه (دهم ماه مه) راه را برای انتخابات دمکراتيک سال ۲۰۱۰ ميلادی باز خواهد کرد. اپوزيسيون می گويد تصويب پيش نويس قانون اساسی تنها به تقويت بيشتر کنترل ارتش بر کشور خواهد انجاميد.

XS
SM
MD
LG