لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

آدميرال مولن: درگيری در افغانستان و عراق کار آمريکا را برای حمله به ايران دشوار می کند


يک مقام ارشد نظامی ايالات متحده امروز (دوشنبه) اعلام کرد، دخالت نظامی در افغانستان و عراق کار آمريکا را برای هر گونه حمله به ايران دشوار می کند.

آدميرال مايکل مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، اين اظهارات را امروز در پاسخ به سوال کانال تلويزيونی ده بيان کرد که از او پرسيده بود آيا توصيه می کند آمريکا حمله پيشگيرانه ای عليه تاسيسات هسته ای ايران را انجام دهد يا نه؟

آدميرال مولن در پاسخ گفت ترجيح می دهد از يک جنگ تازه منطقه ای اجتناب شود. وی با اشاره به تعهد بلندمدت دولت جورج بوش در افغانستان و عراق افزود، درگير شدن در جنگ تازه ای در اين منطقه از جهان چالشی اساسی برای آمريکا خواهد بود.

واشنگتن اعلام کرده که خواهان حل مسالمت آميز پرونده اتمی ايران از راه های ديپلماتيک است، ولی می گويد که تمام گزينه ها همچنان روی ميز قرار دارد.

آدميرال مولن با ابراز نگرانی از موضع جمهوری اسلامی ايران و رهبری آن گفت، «من فکر می کنم اين خيلی مهم است که ما فشارهای مالی، سياسی و ديپلماتيک را افزايش دهيم و همزمان همه گزينه های نظامی را روی ميز قرار دهيم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، محمد علی حسينی، امروز دوشنبه گفت، دولت از بررسی هرگونه پيشنهادی که، دستيابی تهران به فن آوری اتمی را محدود سازد، سرباز خواهد زد. اظهارات حسينی در پی اعلام توافق روز جمعه پنج کشور عضو شورای امنيت سازمان ملل، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آمريکا، به علاوه آلمان انتشار يافت.

کشورهای ۱+۵ بر روی مجموعه ای که در نظر دارد جمهوری اسلامی را نسبت به تعليق برنامه غنی سازی تشويق کند به توافق رسيده اند.

XS
SM
MD
LG