لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

پرده پوشی سوریه از ساختن یک رآکتور اتمی


پرده پوشی سوریه از ساختن یک رآکتور اتمی
پرده پوشی سوریه از ساختن یک رآکتور اتمی

دینا پرینو، سخنگوی کاخ سفید می گوید سوریه به آژانس بین المللی انرژی اتمی نگفت که با کمک دانشمندان و مهندسان کره شمالی سرگرم ساختن یک رآکتور اتمی در ناحیه دور افتاده ای در شرق کشور است، و پس از انهدام آن در سپتامبر ۲۰۰۷ تمام تلاش خود را بکار گرفت تا شواهد و مدارک را پنهان کند.

پرینو روز ۲۴ آوریل در بیانیه ای گفت این پرده پوشی فقط این اعتماد را که رآکتور برای مقاصد صلحجویانه ساخته نمی شد، تقویت کرد و افزود ایالات متحده آژانس را از این موضوع آگاه می کند.

محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز ۲۵ آوریل در وین تایید کرد که دفتر او اطلاعاتی از ایالات متحده دریافت کرده است . او گفت : آژانس با این اطلاعات با جدیتی که ایجاب می کند برخورد خواهد کرد ودر باره صحت آن تحقیقاتی انجام خواهد داد. البرادعی اظهار داشت سوریه بر اساس توافقی با آی ا ای ا متعهد است طرح ریزی و ساختن هر گونه تاسیسات اتمی را به آژانس گزارش دهد.

سوریه از سال ۱۹۶۳ بخشی از پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، که ۱۴۴ کشور آنرا امضا کرده اند، بوده است، و مرکز پژوهشی کوچکی را که هدف بازرسی های منظم سازمان ملل متحد قرار دارد، تاسیس کرد. مقامات اطلاعاتی ارشد امریکا روز ۲۴ آوریل در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید گفتند که مقامات وابسته به تشکیلات اتمی کره شمالی و مقامات ارشد سوریه بحث در باره راکتور را در سال ۲۰۰۷ آغاز کردند.

راکتور، که در نزدیکی الکبار در امتداد ساخل شرقی رود خانه فرات در دست ساختمان بود، در حمله هوائی اسراییل در بامداد ۶ سپتامبر ۲۰۰۷ منهدم شد. یک مقام کاخ سفید گفت: سوریه در کوششی برای از بین بردن تمام شواهد مربوط به وجود رآکتور، بقیه ساختمان روز ۱۰ اکتبر درهم کوبید.

دینا پرینو گفت : رژیم سوریه باید فعالیت های اتمی غیر قانونی خود را برای جهان روشن سازد. این رژیم از تروریسم حمایت می کند، به کارهایی که موجب بی ثباتی لبنان می شود دست می زند، و به جنگجویان خارجی اجازه می دهد وارد عراق شوند و مردم آنرا سرکوب کنند.

XS
SM
MD
LG