لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

روسيه ميگويد شش قدرت از تهران خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم درجريان مذاکرات هستند


روسيه ميگويد شش قدرت جهانی نگران از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران خواستار آنند که تهران غنی سازی اورانيوم را هنگام مذاکرات متقوف کند.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه امروز، شنبه، گفت لازم است برای جمهوری اسلامیايران شرح داده شود که اگر با چنين مذاکراتی موافقت کند چه منافعی نصيبش می شود.

لاوروف در مسکو و در پی جلسه ای صحبت ميکرد که روز جمعه در لندن با همتايانش از آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان و چين داشت. وی گفت وضع تحريم هائی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران در مذاکرات شش کشور مطرح نشد.

لاوروف گفت شش کشور موافقت کردند مجموعه ای از مشوق ها را که نخستين بار دو سال پيش به جمهوری اسلامی ارائه شد بهتر کنند. وی وارد جزئيات نشد.

در همين حال منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران امروز در تهران به خبرنگاران گفت وی به قدرت های جهانی عليه وارد شدن به مرزهای ممنوعه تهران هشدار داده بود.

تهران پيش از اين تعليق در غنی سازی اورانيوم را مرز ممنوعه توصيف کرده است.

ايرنا خبر گزاری دولتی جمهوری اسلامی ايران اظهارات آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد را نقل کرد که بدون اشاره ای مستقيم به روياروروی اتمی گفته است قدرت های جهانی نتوانستند در آنچه که وی تلاش های آنها برای زدن ضربه ای به جمهوری اسلامی ايران توصيف کرد، موفق شوند. وی اين نظر را امروز در يک سخنرانی خطاب به دانشجويان و استادان دانشکاه شيراز ارائه داد.

شش کشور برای متقاعد ساختن جمهوری اسلامی ايران به تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم ترکيبی از مشوق ها و تحريم ها را مورد استفاده قرار داده اند.

کشورهای غربی به جمهوری اسلامی ايران در مورد تلاش برای توليد تسليحات اتمی ظنين اند. تهران چنين تلاشی را تکذيب ميکند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران از متوقف ساختن فعاليت های اتمی جنجالی خود سه مجموعه تحريمی عليه جمهوری اسلامی ايران وضع کرده است.

روسيه روابط نسبتا نزديک تری با جمهوری اسلامی ايران دارد و در مقايسه با آمريکا در مورد تحريم ها موضعی ملايم تر را در پيش گرفته است.

واشنگتن شک دارد که تهران مشوق ها را بپذيرد و ترجيح ميدهد تحريم ها بطور کامل به اجرا گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG