لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

موگابه شکست خود را در دور اول انتخابات رياست جمهوری می پذيرد


يکی از دستياران رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه اعلام کرد که آقای موگابه شکست خود را در دور اول انتخابات رياست جمهوری می پذيرد و در دوردوم انتخابات شرکت خواهد کرد.

دستيار آقای موگابه اين نظر را روز جمعه و اندکی پس از آن ابراز داشت که کميسيون انتخابات زيمبابوه متجاوز از يک ماه پس از برگزاری انتخابات رياست جمهوری، سرانجام نتايج رسمی انتخابات را اعلام کرد.

بنا بر اعلام کميسيون، آقای موگابه با کسب ٤٣ درصد از آرا، انتخابات را به مورگان چانگرای رقيب خود که ٤٨ درصد از آرا را به دست آورد باخت. اما آقای چانگرای نيز نتوانست اکثريت آرا را به خود اختصاص دهد تا نيازی به برگزاری دور دوم انتخابات نباشد.

نهضت اپوزيسيون تغييرات دمکراتيک با ابراز مخالفت نسبت به نتايج انتخابات خاطر نشان ساخت که آقای چانگرای، کانديدای نهضت، برنده قاطع انتخابات به شمارمی رود و بايد به عنوان رئيس جمهوری زيمبابوه اعلام گردد.

آمريکا وبريتانيا نتايج انتخابات رياست جمهوری در زيمبابوه را زير سئوال بردند و اين نتايج را فاقد اعتبار دانستند.

کميسيون انتخابات زيمبابوه روز جمعه اعلام کرد که مورگان چانگرای رقيب خود رابرت موگابه را در انتخابات روز 29 ماه مارس شکست داد، اما انتخابات بايد به دور دوم بکشد.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشت به علت يک تاخيرطولانی و غيرقابل توجيه در اعلام نتايج نهائی انتخابات، اعتبار اين نتايج به گونه ای جدی زير سئوال می رود.

وزارت امور خارجه بريتانيا اعلام کرد اگر دور دوم انتخابات تحت نظارت ناظران بين المللی برگزار نگردد، نمی تواند انتخاباتی منصفانه باشد. کميسيون اروپا نيز نظارت ناظران بين المللی را در انتخابات خواستار گرديد تا نسبت به برگزاری آن به گونه ای منصفانه و آزاد اطمينان حاصل گردد.

XS
SM
MD
LG