لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

جزيره دوردست گوام دررقابت دمکرات ها برای رياست جمهوری آمريکا شاخص شده است


سکنه گوام، جزيره ای باريک و قلمرو آمريکا در غرب اقيانوس آرام، امروز به حوزه های رای گيری رفتند تا در انتخابات انجمن های حزبی اين جزيره در مورد متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات رای بدهند.

انتظار ميرود شمار رای دهندگان به بيش از چهار هزار نفر برسد، که دوبرابر سال ۲۰۰۴ خواهد بود.

نتيجه اين رای گيری نشان خواهد داد چهار نماينده ای که آمريکائی های ساکن گوام انتخاب خواهند کرد حاميان باراک اوباما خواهند بود، يا هيلاری کلينتون.

گوام جزيره ای دوردست در غرب اقيانوس آرام است که فاصله زمانی پرواز با هواپيما از آنجا به مقصد واشنگتن به حدود بيست ساعت ميرسد.

اوباما و کلينتون هيچکدام برای مبارزات انتخاباتی به گوام نرفتند اما هردو از طريق آگهی های تلويزيونی و مصاحبه های راديوئی خواست های خود را ارائه داده اند.

توجهی که به انتخابات انجمن های حزبی جزيره دور دست گوام نشان داده ميشود انعکاسی از رقابت شديد اين دو متقاضی کانديدائی رياست جمهوری آمريکا، بخصوص در آستانه انتخابات حياتی و مقدماتی روز سه شنبه در ايالت های کارولينای شمالی و اينديانا در آمريکاست.

نظر سنجی ها معرف رقابتی شانه به شانه در اينديانا، و کم شدن فاصله پيشتازی اوباما در کارولينای شمالی است.

اوباما روز جمعه در گفتگوئی با خبرنگاران تصديق کرد که مبارزات انتخاباتی اش به سبب جنجال های مرتبط با کشيش سابق او، و شکستی که در انتخابات مقدماتی پنسيلوانيا متحمل شد، دو هفته دشوار را گذرانده است.

اوباما و کلينتون در روزهای اخير بيشتر در باره تعليق موقتی ماليات دولت فدرال بر بنزين صحبت ميکنند. کلينتون طرفدار چنين اقدامی است که در عين حال جان مک کين کانديدای جمهوريخواهان نيز حامی آن است. اما اوباما از اين اقدام به عنوان يک شگرد انتخاباتی انتقاد کرده است. کلينتون ميگويد تعليق موقت مالياتی به آمريکائيان در مقابله با گران شدن قيمت بنزين کمک خواهد کرد.

اوباما در کسب حمايت نمايندگانی متعهد که حمايت شان برای احراز کانديدائی حزب دمکرات ضروری است از کلينتون جلوتر است اما در کسب حمايت نمايندگان موسوم به نمايندگان ارشد و مافوق، که يا مقاماتی منتخب هستند و يا اعضای ارشد حزب، و می توانند در کنوانسيون ماه اوت در دنور به متقاضی مورد نظر خود رای بدهند، عقب افتاده است. هيچ متقاضی کانديدائی حزب دمکرات برای احراز مقام رياست جمهوری آمريکا قادر نخواهد بود بدون حمايت نمايندگان ارشد و مافوق برنده شود.

XS
SM
MD
LG