لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

قدرت های جهان از کشورهای عرب خواستند به وعده های خود در کمک به فلسطينيان عمل کنند


قدرت های جهان از کشورهای عرب خواسته اند به وعده های حمايت از فلسطينيان در مذاکرات صلح با اسرائيل احترام بگذارند.

اعضای گروه چهارگانه بانی روند صلح خاورميانه امروز، جمعه، در اعلاميه ای که در لندن صادر کردند از کشورهای عرب خواستند به نقش های سياسی و مالی خود در حمايت از روند صلح عمل کنند.

آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل متحد گروه چهارگانه را تشکيل ميدهند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در آستانه جلسه اين گروه گفته بود کشورهای عربی که دارای منابع و امکانات لازم برای کمک به ايجاد يک کشور فلسطينی هستند بايد ببينند تا چقدر می توانند بيشتر کمک کنند نه اينکه در فکر دادن کمکی ناچيز باشند.

خانم رايس از کشوری بخصوص نام نبرد، اما مقامات آمريکائی ميگويند اشاره او به کويت، قطر و ديگر کشورهائی بود که هنوز حمايتی مالی از خودمختاری فلسطينی بعمل نياورده اند.

اعضای گروه چهارگانه در مورد وضعيت انسانی در نوار غزه، که از ژوئن گذشته و پس از آنکه ستيزه گران حماس آنجا را تحت کنترل خود درآوردند در محاصره اسرائيل است، عميقا ابراز نگرانی کردند. اسرائيل ميگويد اين محاصره برای متوقف ساختن ستيزه گران از شليک راکت به داخل اسرائيل ضروری است.

در اعلاميه گروه چهارگانه از تمامی طرفهای درگير خواسته شده است بگذارند مايحتاج عمومی و خدمات اضطراری بدون هيچگونه مانعی به نوار غزه برسد.

گروه چهارگانه در اين اعلاميه با ابراز نگرانی عميق از تداوم عمليات برای ساختن يهودی نشين ها در کرانه غربی، از اسرائيل خواسته است تمامی عمليات مرتبط با ساختن يهودی نشين ها، از جمله فعاليت های مرتبط با رشد طبيعی آنها را متوقف کند.

قدرت های جهان همچنين از خودمختاری فلسطينی خواسته اند به تعهدات خود در مبارزه با تروريسم و تسريع در بازسازی نيروهای امنيتی خود عمل کند.

خانم رايس، و تونی بلر، نخست وزير پيشين بريتانيا که اکنون نماينده گروه چهارگانه است، هر دو از پيشرفت در پشت صحنه مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان خبر داده اند و ميگويند هنوز هم رسيدن به توافق صلح تا پايان سال جاری امکان پذير است.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز در پايتخت بريتانيا با همتايايان خود از بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين در باره برنامه اتمی ايران گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG