لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

نمايندگان دالائی لاما برای گفتگوهای غير رسمی با مقامات رهسپار چين شدند


" hspace=2 src="/persian/images/ap_tibet_dalai_lama_26apr08_eng_175.jpg" width=190 align=left vspace=2 border=0>فرستادگان دالائی لاما رهبر روحانی تبت رهسپار چین شده اند، و قصد دارند در مورد یافتن راه حلی برای بحران تبت با مقامات چینی مذاکره کنند. دفتر دالائی لاما در اطلاعیه ای که روز جمعه منتشر کرد می گوید فرستادگان روز شنبه برای "گفت و گوهای غیر رسمی با نمایندگان رهبری چین" وارد پکن خواهند شد، و نگرانی های عمیق دالائی لاما در مورد برخورد نیروهای امنیتی چین با معترضین در تبت و دیگر مناطق تبتی نشین در چین را به آنها ابلاغ خواهند کرد، همچنین پیشنهادهایی برای برقراری صلح در منطقه ارائه خواهند داد.

از زمانی که اعتراضات به خشونت گرائید، دیدارهای پکن نخستین تماس رسمی بین نمایندگان دالائی لاما و دولت چین خواهد بود. دو طرف در گذشته چندین بار ملاقات کرده اند، اما بهبود قابل ملاحظه ای در مناسبات صورت نگرفته است. دالائی لاما می گوید او با خشونت مخالف است و خواهان خود مختاری منطقی و معقول برای تبت است. چین او را به هدایت ناآرامی های اخیر در مناطق تبتی نشین در سراسر کشور و پیشبرد پنهانی هدف استقلال تبت متهم می کند.

چین می گوید روز ۱۴ مارس، زمانی که ناآرامی ها به خشونت گرائید، ۱۸ غیر نظامی و پلیس کشته شدند. اما دولت در تبعید تبت می گوید نیروهای امنیتی چین ۲۰۳ معترض تبتی را، بیشتر در لهاسا پایتخت تبت، کشتند. برخورد چین با ناآرامی های اعتراضات بین المللی را موجب شد، و برخی خواهان تحریم آیین های گشایش مسابفات المپیک شدند.

امروز در نپال، بیش از ۱۰۰ تبعیدی تبتی ، که اکثر راهبان و راهبه های جوان بودند، در جریان اعتراضی در برابر ساختمان سفارت چین در کاتماندو بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG