لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

ديدار سفير آمريکا با رهبر جنبش مائوئيستی نپال


سفیر ایالات متحده با رهبر جنبش مائوئیستی نپال ملاقات کرده است . این گروه هنوز در فهرست سازمان های تروریستی آمريکا قرار دارد و این نخستین بار است که چنین دیداری صورت می گیرد. سفارت آمريکا در کاتماندو می گوید نانسی پاول روز پنجشنبه با "پوشپا کمال داهال" معروف به پراچاندرا ملاقات کرد.

مائوئیست ها در سال ۲۰۰۶ قرارداد صلح با دولت نپال امضا کردند و در انتخابات مجلس موسسان در سال گذشته، که برای تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید برگزار شد، اکثر کرسی ها را تصاحب کردند.

اطلاعیه سفارت حاکی است که نانسی پاول و پراچاندرا در باره طرح های مائوئیست ها برای مجلس و آینده مناسبات آمريکا و نپال بحث کردند. اطلاعیه همچنین می گوید سفیر ایالات متحده از پراچاندرا خواست پای بندی مائوئیست ها به تعهد خود به روند سیاسی را تضمین کند.

رسانه های نپال می گویند مائوئیست ها این دیدار بی سابقه را "بسیار مثبت" تلقی کردند. پراچاندرا ماه پیش گفت مائوئیست ها به کار در داخل سیستم سیاسی جدید نپال پای بند هستند . او همچنین گفت آنها می خواهند مناسباتی خوب با دولت های سراسر جهان داشته باشند.

سفارت آمريکا همچنین می گوید پاول از پراچاندرا خواست اطمینان دهد که دولت جدید نپال به قراردادها با گروه های بین المللی امداد احترام خواهد گذاشت و از امدادگران در کشور حفاظت خواهد کرد.

ایالات متحده در سال ۲۰۰۴ شورشیان مائوئیست سابق را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

XS
SM
MD
LG