لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم


گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم
گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا: جمهوری اسلامی فعالترين حامی تروريسم

وزارت امور خارجه آمريکا گزارش سالانه خود در مورد تروریسم بین المللی را منتشر کرده است، و بار دیگر ایران بعنوان " فعالترین حامی تروریسم" در راس آن قرار دارد.

دیل دیلی، سرپرست دفتر هماهنگ کننده امور ضد تروریسم، هنگام انتشار گزارش در باره نقش رژیم ایران در مجموعه ای از کوشش های تروریستی به اظهار نظر پرداخت و گفت :
***** ایران به گروه های تروریستی فلسطینی، حزب الله لبنان، ستیزه گران مستقر در عراق، و جنگجویان طالبان در افغانستان کمک می کند. مقامات ایران برغم تعهدی که برای پشتیبانی از برقراری ثبات در عراق بر عهده گرفته اند، به حمایت خود از برخی از گروه های ستیزه گر در عراق، که نیروهای ائتلاف و امنیتی عراق و نیز شهروندان عراقی را هدف می گیرند، ادامه می دهند از آن جمله است تحویل اسلحه، دادن آموزش و هدایت آنان.

دیلی گفت: ایران، در همکاری با متحد خود سوریه، یک کشور دیگر حامی تروریسم، به تضعیف دولت برگزیده در لبنان نيز کمک می کند. سیاست رژیم ایران در مورد اعضای القاعده که در حال حاضر در ایران زندگی می کنند، نیز نگران کننده است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، ایران در سراسر سال ۲۰۰۷ حاضر نشد آنها را بدست عدالت بسپارد، و هویتشان را اعلام کند. ایران بارها در برابر درخواست های گوناگون برای انتقال بازداشت شدگان القاعده به کشورهایشان برای بازجوئی یا محاکمه مقاومت کرده است. گزارش همچنین حاکی است که ایران به خودداری از کنترل فعالیت های برخی از اعضای القاعده که در پی فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان به ایران گریختند، ادامه داد.

همراه با ایران و سوریه، کوبا، کره شمالی، و سودان نیز کشورهای حامی تروریسم معرفی شدند.

در گزارش آمده است که: افزون بر پول، اسلحه، و محل های امنی که این کشورها برای تروریست ها فراهم آوردند، برخی از آنها، "قادر هستند تسلیحات کشتار و انهدام جمعی بسازند که ممکن است بدست تروریست ها بیافتد". تهدید بالقوه دست یابی تروریست ها به این نوع جنگ افزار و استفاده از آنها، یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی است که ایالات متحده و متحدان بین المللی آن امروز با آن روبرو هستند.

گزارش می گوید: ایالات متحده به پافشاری بر این که این کشورها به پشتیبانی از گروه های تروریستی پایان بخشند، ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG