لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

سودان يکی از بزرگترين ارجحيت های سياست خارجی آمريکا است


سودان يکی از بزرگترين ارجحيت های سياست خارجی آمريکا است
سودان يکی از بزرگترين ارجحيت های سياست خارجی آمريکا است

ایالات متحده خود را متعهد می بیند از طریق یک توافق سیاسی فراگیر به خشونت در دارفور پایان دهد، کمک های انساندوستانه برای مردم آسیب پذیر منطقه فراهم آورد، شرایط لازم را برای استقرار سریع هیات دوگانه صلحبانان سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در دارفور بوجود آورد و به پیشرفت دمکراسی در سودان، شتاب بخشد.

ایالات متحده برای اجرای کامل قرارداد جامع صلح تلاش می کند. این قرارداد که در ژانویه ۲۰۰۵ امضا شد، به بیست و یک سال جنگ داخلی بین شمال و جنوب سودان پایان داد. ایالات متحده همچنین از اجرای قرارداد صلح دارفور، که در ماه مه ۲۰۰۵ بین دولت سودان و جنبش آزادیبخش سودان برهبری مینی میناوی امضا شد، پشتیبانی می کند. این قراردادها باتفاق چارچوبی برای بوچود آمدن یک سودان صلحجو، یکپارچه و دمکرات فراهم می آورند.

انتخابات دمکراتیک، که قرار است در سال ۲۰۰۹ در سطوح ملی، منطقه ای و ایالتی برگزار شود، عنصر اصلی قرارداد جامع صلح است که ایالات متحده قویا از آن پشتیبانی می کند.

در پاسخ به خشونت در دارفور، ایالات متحده یک سلسله تحریم های اقتصادی را بر مجموعا هفت نفر و بیش از ۱۶۰ شرکت که متعلق به دولت سودان هستند یا بوسیله آن کنترل می شوند یا با شبه نظامیان ارتباط دارند، وضع کرده است. این کوشش ها بخشی از تحریم های بزرگتر و جامعی هستند که ایالات متحده علیه دولت سودان به اجرا گذاشته است. علی رغم تحریم ها، آمريکا همچنان بزرگترین اعانه دهنده به سودان، از جمله دارفور است، منطقه ای که در آن بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر در اردوگاه های ویژه کسانی که در داخل کشور آواره شده اند، زندگی می کنند. ایالات متحده از سال ۲۰۰۵، بیش از ۴ میلیارد دلار بصورت کمک های انساندوستانه، صلحبانی و رساندن تدارکات اساسی برای مردم سودان و چاد شرقی، فراهم آورده است. در سال مالی ۲۰۰۷، ایالات متحده بیش از یک میلیارد دلار به مردم سودان کمک کرد.

پرزیدنت جرج بوش مبلغ مشابهی را برای سال مالی ۲۰۰۸ درخواست کرده است. افزون بر این، ایالات متحده تا کنون بیش از هشت درصد کمک غذایی برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد را تامین کرده است. پرزیدنت بوش گفت: رفتار بیرحمانه با شهروندان بی گناه در دارفور غیر قابل قبول است و این وضع نباید ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG