لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

نرخ بهره وام در آمريکا کاهش يک چهارم درصدی يافت


بانک مرکزی آمريکا، در تلاش برای شتاب بخشيدن به رشد اقتصادی کشور، ديروز (چهارشنبه) نرخ بهره را به ميزان يک چهارم يک درصد کاهش داد.

به رغم کسادی بازار آمريکا، اقتصاد اين کشور با آهنگی بسيار کُند رو به رشد است.

وزارت خزانه داری آمريکا ميگويد توليد ناخالص داخلی، که شاخص سنجش بازده اقتصادی هر کشور است، در سه ماهه اول سال جاری شش دهم درصد رشد داشته است. هرچند اين ارقام پايين است، اما نشان ميدهد که اقتصاد آمريکا در سه ماهه اول سال پَسگرا نبوده است.

اما برخی از اقتصاددانان حرف ديگری دارند. پيتر موريسی Morici، کارشناس اقتصاد ميگويد، «ما در ماه دسامبر تعداد زيادی شغل از دست داديم و اين روند تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. بهای بالای نفت و ثابت ماندن دستمزدها نشان از ناسالم بودن اقتصاد دارد. برای بيشتر مردم اين وضعيت يک رکود اقتصادی است.»

کاهش بهره از سوی بانک مرکزی آمريکا اثر خود را با کاهش نرخ وامهايی که بانکها به هم ميدهند نشان داده است. اما اقتصاددانان ميگويند پايين بودن نرخ بهره از جهتی به بالا رفتن قيمتها کمک ميکند؛ و اين مسأله ای است که آمريکاييان مدتی است با آن دست به گريبان هستند.

از سوی ديگر گزارشهای دولتی نشان از کاهش اعتماد مصرف کنندگان دارد که به پايين ترين سطح خود در پنج سال گذشته رسيده است.

اماکاخ سفيد نيز بر اين باور است که تخفيفهای مالياتی اخير، بايد به صورت محرکی در اقتصاد آمريکا عمل کند؛ و مصرف کنندگان با هزينه کردن وجوهی که بابت تخفيف مالياتی از دولت دريافت ميدارند اقتصاد کشور را به حرکت درخواهند آورد.

XS
SM
MD
LG