لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

سازمان ملل: ميليون ها افغان برای تامين نيازهای غذايی اساسی خود با مشکل روبرو هستند


سازمان ملل متحد می گويد ميليون ها افغان برای تامين نيازهای غذايی اساسی خود در حالی که قيمت ها بالا می رود، با مشکل روبرو هستند.

آنتونی بانبری، مدير منطقه ای برنامه جهانی غذا در کابل، امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت قيمت مواد غذايی از ماه فوريه ۳۰ درصد افزايش يافته است.

او می گويد قيمت گندم، در چند ماه گذشته بين ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بالا رفته است. اين افزايش تا حدودی از ممنوعيت صادرات گندم بوسيله پاکستان ناشی می شود.

مقام سازمان ملل متحد اضافه می کند بدليل نبود تاسيسات زير بنائی قابل اعتماد در افغانستان، از جمله جاده و بازار، ارسال محموله های غذا به بخش های دور افتاده کشور، که فقير ترين مردم در آنها سکونت دارند، گران تمام می شود.

بدليل درخواست برای کمک غذايی در اوائل سال جاری، برنامه جهانی غذا ۷۷ ميليون دلار برای رساندن غذا به دوميليون و ۵۰۰ هزار افغان در اختيار دارد، اما بانبری می گويد دولت افغانستان بايد برای تامين امنيت غذايی، زمانی که برنامه جاری در ماه ژوئيه منقضی شود، گام های بلند تری بردارد.

بانبری می گويد افغانستان بايد در کشاورزی بيشتر سرمايه گذاری کند، بويژه اين که مقامات پيش بينی می کنند وضع محصول گندم داخلی در سال جاری بعلت پايين بودن ميزان بارندگی و ريزش برف، خوب نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG