لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

نماينده روسيه در ناتو: جنگی بين روسيه و گرجستان در نخواهد گرفت


روسيه اعزام واحد های نظامی جديد را به منطقه انشعابی آبخازيا در گرجستان آغاز کرده است.

علی رغم اعتراضات شديد گرجستان و نگرانی های ناتو، منابع خبری روسيه بنقل از يک بيانيه وزارت دفاع می گويند «برای تجهيز پست ها فرماندهی و نصب سيستم های ارتباطی، در آبخازيا اقداماتی صورت گرفته است.»

انتشار اين خبر امروز (پنجشنبه) با اعتراض رسمی وزارت دفاع گرجستان روبرو شد، و يک مقام گفت اقدام روسيه توافق سال ۱۹۹۴ در مورد اعزام نيروهای نظامی به مناطق آبخازی و اوستيای جنوبی را نقض می کند. مقامات تفليس عمل روسيه را فوق العاده «تحريک آميز» توصيف می کنند.

بيانيه وزارت دفاع روسيه مشخص نمی سازد چه تعداد سرباز برای تقويت حدود دو هزار صلح بان که هم اينک در خاک گرجستان حضور دارند، اعزام شده اند. اما می گويد شمار آنها از آنچه بر اساس قرار دادهای بين المللی با آن موافقت شده ، بيشتر نيست.

مقامات در تفليس می گويند اعزام واحد های نظامی روسيه توافق ۱۹۹۴ را نقض می کند، زيرا مسکو رضايت قبلی گرجستان را کسب نکرد.

ديميتری روگوزين، نماينده روسيه در ناتو، روز چهارشنبه گفت جنگی بين روسيه و گرجستان در نخواهد گرفت و افزود دو طرف بايد «خونسردی خود را حفظ کنندَ.»

مسکو می گويد حضور نظامی خود در دو منطقه را برای مقابله با آنچه آنرا تقويت نيروها در گرجستان می نامد افزايش می دهد. بسياری از مردم در آبخازيا و اوستيای جنوبی خواهان مناسبات نزديکتر با روسيه هستند.

XS
SM
MD
LG