لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

کميسيون انتخابات زيمبابووه تاييد نتايج انتخابات رياست جمهوری را آغاز کرد


پيشتر، مقامات دولت گفتند آنها نتايح منتشر نشده را ديده اند که مورگان جانگرای، رهبر ديرينه اپوزيسيون، را به نسبت ۴۷ بر ۴۳ درصد در پيشاپيش رابرت موگابه رييس جمهوری قرار می دهد.

سخنگويان جنبش برای تغيير دمکراتيک، به رهبری جانگرای، می گويند آنها به نتايج رسمی اعتماد ندارند، و ياد آور می شوند جانگرای اندکی بيش از ۵۰ درصد رای ها را که برای پرهيز از دور دوم کافی است، بدست آورده است.

رهبران حزب امروز (پنجشنبه) تاييد کردند که جنبش برای تغيير دمکراتيک در دومين دور رای گيری شرکت نخواهد کرد.

هدف از جلسه امروز در حراره اين است که احزاب در مورد نتايج رای گيری به توافق برسند. هنوز روشن نيست که کميسيون انتخابات نتايج نهائی را در نبود توافق چه زمانی منتشر خواهد کرد.

انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی دهم فروردين بزرگترين چالشی است که موگابه از هنگام رسيدن به قدرت در سال ۱۹۸۰، در پی استقلال زيمبابوه از بريتانيا، با آن روبرو شده است.

کميسيون انتخابات جنبش برای تغيير دمراتيک را برنده انتخابات پارلمانی اعلام کرده است، اما نتايج انتخابات رياست جمهوری همچنان نامعلوم است.

جنبش و گروه های طرفدار حقوق بشر مقامات امنيتی زيمبابوه را متهم می کنند که از زمان برگزاری اتتخابات به يک مبارزه ايجاد وحشت عليه طرفداران آن براه انداخته اند. ديروز يک سخنگوی جنبش گفت از زمان انتخابات بيست نفر از اعضای آن بدست شبه نظاميان طرفدار دولت کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG