لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

شورای امنيت ماموريت صلح بانان سازمان ملل در جنوب سودان را تمديد کرد


شورای امنيت با تمديد ماموريت صلح بانان سازمان ملل متحد در جنوب سودان، خواستار به اجرا درآمدن پيمان صلحی شد که به جنگ های داخلی بين شمال و جنوب کشور خاتمه داده بود.

شورای امنيت ۱۵ عضوی سازمان ملل ديروز (چهارشنبه) متحدا به تمديد يکساله ماموريت صلح بانان، يعنی تا ۱۱ اريبهشت ۱۳۸۸، رای داد. سازمان ملل، برای به اجرا درآوردن پيمان صلح تقريبا ۱۰,۰۰۰ مامور صلح بان در جنوب سودان مستقر ساخته است.

شورای امنيت همچنين خواستار آن شد که دولت سودان و شورشيان سابق جنوب کشور درمورد مرزها و ناحيه نفت خيز آبه ئی به توافق برسند.

اختلافات بر سر آبه ئی به يک مانع جدی در راه به عمل آوردن توافق صلح همه جانبه سال ۲۰۰۵ که به جنگ های داخلی نقطه پايان گذاشت تبديل شده است. اين پيمان صلح به ۲۱ سال جنگ های داخلی که بيش از يک و نيم ميليون نفر کشته داده بود خاتمه بخشيد.

شورای امنيت از هر دو طرف خواست نيروهايشان را از منطقه مرزی پس کشيده و طبق پيمان صلح نسبت به تشکيل يک دولت گذار در آبه ئی اقدام کنند.

بان کی-مون، دبير کل سازمان ملل متحد، اخيرا طی گزارشی هشدار داد که زدوخوردها و تنش موجود در آبه ئی بالقوه می تواند توافق نامه را تحت الشعاع قرار دهد.

XS
SM
MD
LG