لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

روسيه ازدادن اطلاعات به آذربايجان در باره محموله اتمی راهی ايران خبر ميدهد


روسيه از دادن اطلاعات به آذربايجان در باره يک محموله حاوی تجهيزاتی اتمی به مقصد ايران خبر ميدهد، که مقامات آذربايجانی يک ماه پيش آن را توقيف کردند. سفارت روسيه در آذربايجان ميگويد اطلاعات حاوی مشخصات محموله را روز سه شنبه در اختيار دولت آذربايجان گذاشته است.

اين سفارت ميگويد محموله حاوی عايق هائی حرارتی برای نيروگاه برق اتمی بوشهر است . واسيلی ايستراتوف سفير روسيه در باکو گفت اميدوار است آذربايجان بزودی اجازه دهد محموله وارد ايران شود.

ماموران گمرک آذربايجان روز بيست و نهم مارس ضمن متوقف ساختن محموله گفتند ميخواهند مطمئن شوند که عبور اين محموله تحريم های سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران را نقض نميکند.

جمهوری اسلامی ايران از آذربايجان خواستار رفع توقيف از محموله شده است. آذربايجان ميگويد آراز عظيموف قائم مقام وزير امورخارجه روز سه شنبه به سفير جمهوری اسلامی ايران در باکو گفته است مسئله کاملا جنبه فنی دارد و سياسی نيست.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران از متوقف ساختن روند غنی سازی اورانيوم سه مجموعه تحريمی را عليه جمهوری اسلامی ايران وضع کرده است . غنی سازی اورانيوم روندی است که می تواند هم برای مقاصد غير نظامی و هم برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG