لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

ريچارد باوچر انتخابات اخير در پاکستان را خبری خوب توصيف کرد


ریچارد باوچر معاون وزارت خارجه آمريکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی می گوید حرکت و انرژی جدیدی در بسیاری از بخش های مرکزی و جنوبی آسیا احساس می شود. آقای باوچر در یک جلسه گفت و شنود در کانون مطبوعات خارجی در واشنگتن دی سی، انتخابات اخیر در پاکستان را خبری خوب توصیف کرد و گفت:
***** انتقال به یک دولت دمکرات بخودی خود یک موفقیت است. همانطور که پیش از انتخابات گفتیم، ما امیدوار هستیم این تحول یک دولت دمکرات با یک مرکزيت معتدل و نیرومند بوجود آورد و در حقیقت، آنها ائتلافی با احزاب میانه تشکیل دادند. و بگمان من، در آنجا هرکسی می خواهد بداند چگونه بعنوان یک جامعه مدرن پیش برود، اعتدال و میانه روی را تشویق کند و برای نبرد با افراط گرائی و تروریسم که بر پاکستان و نیز بر منطقه و جهان تاثیر می گذارد، پایگاه با ثباتی برای خودشان داشته باشند.

آقای باوچر گفت: پاکستانی ها در دولت جدید دريافته اند که این، بمعنای پیکار و جنگی برای آنها است، و افزود: در کشور همسایه آنها، افغانستان، کوشش هایی برای تثبيت امنیت و شتاب بخشیدن به روند بازسازی و توسعه جریان دارد:
***** ما همچنین دیدار بسیار مهمی در بخارست در مورد افغانستان با متحدان خود در ناتو و در آیساف داشتیم، در آنجا بار دیگر شاهد تعهد نیرومندی از جامعه بین المللی بودیم: از آن جمله استفاده گسترده از تمام ابزار و وسائل موجود برای برقراری ثبات در کشور. و انتصاب کائی ايده بعنوان نماينده جديد ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در افغانستان که فکر می کنم نقطه ای را که مایل هستیم کوشش های جاری امسال بر آن متمرکز شود نمايانگری سازد.

آقای باوچر یادآور شد که نپال و بوتان اخیرا انتخاباتی برگزار کردند که با قول انتقال موفقیت آمیز به دمکراسی همراه است. او گفت: در هند، همکاری با آمريکا در بسياری موارد بیشتر می شود، و ایالات متحده امیدوار است کار تدوین یک قرارداد اتمی غیر نظامی به انجام برسد.

در آسیای مرکزی، ایالات متحده گفت و گوهای مفیدی با قزاقستان درباره گسترش مناسبات اقتصادی و توسعه مشارکت بخش خصوصی انجام داده است. آمريکا همچنین انتظار دارد مذاکرات سازنده ای با ترکمنستان صورت گیرد.

ریچارد باوچر معاون وزارت امور خارجه آمريکا گفت که منطقه آسیای مرکزی و جنوبی با چالش ها زیاد و فرصت های جدید روبرو است، و یادآور شد آمريکا بسهم خود با مسئولان جدید منطقه کار خواهد کرد، با این هدف که آنچه انجام می گیرد براستی بسود مردم منطقه باشد.

XS
SM
MD
LG