لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

کاخ سفيد: سوريه مخفيانه سرگرم ساختن يک رآکتور اتمی قادر به توليد پلوتونيوم بود


پرزیدنت جرج بوش می گوید احتیاط،، دلیلی بود که موجب شد افشای جزئیات مربوط به تاسیسات اتمی پنهانی سوریه، که اسرائیل آنرا در سپتامبر گذشته منهدم ساخت، بتاخیر افتد. آقای بوش این موضوع را در یک کنفرانس خبری عنوان کرد و گفت:
***** ما نگران بودیم که افشای زودرس، خطر رویاروئی در خاورمیانه یا تلافی جویی در منطقه را افزایش دهد.

ایالات متحده نتیجه گیری های خود در مورد تاسیسات اتمی سوریه را روز ۲۴ آوریل اعلام کرد. دینا پرینو، سخنگوی کاخ سفید، در یک بیانیه کتبی گفت دولت سوریه، با کمک کره شمالی، مخفیانه سرگرم ساختن یک رآکتور اتمی قادر به تولید پلوتونیوم بود ، و قصد نبود از آن برای هدف های صلحجویانه استفاده شود.

پرزیدنت بوش گفت فاش کردن اطلاعات مربوط به راکتور اتمی مخفی سوریه در این زمان، برای "پیشبرد برخی هدف های سیاسی" انجام گرفت:
***** یکی این که برای مسئولان کره شمالی کاملا روشن شود ما ممکن است بیشتر از آنچه شما فکر می کنید در باره شما بدانیم، و بنابراین، اساسی است که شما نه فقط چگونگی فعالیت هایی را که در زمینه تولید پلوتونیوم، بلکه در گسترش تسلیحات اتمی و فعالیت های غنی سازی انجام می دهید، کاملا فاش کنید.

آقای بوش گفت: هدف سیاسی دیگر، فرستادن پیامی در مورد تاثیر بی ثبات کننده گسترش تسلیحات اتمی در خاورمیانه برای ایران و جهان بود، و افزود:
*****اساسی است که ما برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت، که به قصد وادار ساختن ایرانی ها به متوقف ساختن برنامه های غنی سازی تصویب شده است، با یکدیگر کار کنیم. به سخن دیگر، یکی از چیزهایی که این نمونه {راکتور اتمی سوریه} نشان می دهد این است که این برنامه ها می تواند وجود داشته باشند و مردم از آنها آگاه نباشند، زیرا مقامات سوریه برنامه را اعلام نکردند، آنها یک برنامه پنهانی داشتند."

سرانجام، پرزیدنت بوش گفت: ایالات متحده می خواست پیامی به دولت سوریه و در باره آن بفرستد، که سیاست های سوریه - خودداری از ایمن سازی مرزهایش با عراق، بی ثبات ساختن لبنان، حمایت از حماس در کوشش برای خرابکاری در امکانات برقراری صلح بین فلسطینیان و اسرائیلیان - مخرب هستند.

آقای بوش گفت: این فرصتی است که به جهان یادآوری شود ما برای مقابله با این مسائل نیاز داریم با یکدیگر کار کنیم."

XS
SM
MD
LG