لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

فیلمهای ایرانی جشنواره فیلم ترایبکا


امسال در جشنواره ترایبکا، فیلم سینمائی بلند از ایران نیست، اما چندین فیلم کوتاه، تصویری از جامعه امروز ایران بدست می دهند. شاید در این میان مهم ترین، فیلم باد دبور باشد Head Wind در باره جنبش اجتماعی استفاده از گیرنده های ماهواره ای و تکنولوژی های دیگر برای شکستن دیوار سانسور.

فیلم فوتبال زیر چادر نيز فیلمی است که در داستانی مفرح از پیروزی اراده و قدرت همکاری زنان، به مشکل تحمیل حجاب بر زنان ایران اشاره می کند.

باد دبور، از سناریست وکارگرز محمد رسولف، که فیلم کشتی آهنی را از او به خاطر داریم، در برنامه کشف های جشنواره ترایبکا نمایش داکده می شود. این مستند که رضا جلالی فیلمبرداری آن را بر عهده داشته است، تلاش مردم ایران را نشان می دهد برای برقرار کردن ارتباط فرهنگی با جهان -- از طریق ماهواره، اینترنت، الواح سی دی CD و دی وی دی DVD. در فصل های فیلم، مردم از گروه ها و اقوام مختلف، از بالاشهری های مرفه تهران گرفته تا کوچ نشینان بادیه نشین، در حال تماشای برنامه های ماهواره ای، یا استفاده از انواع دیگر تکنولوژی های ارتباطی نشان داده می شوند. از دیدگاه ناظران ایران، شاید این فیلم توضیح آن باشد که چگونه نسلی که قبل از انقلاب را به خاطر ندارد، کمتر از نسل های قبل به حکومت پیوسته است.

فوتبال زیر چادر، یک مستند طولانی است کار آیت نجفی و دیوید اسمن، که ماجرای مسابقه فوتبالی را تعریف می کند در تهران، بین تیم فوتبال زنان ایران و یک تیم فوتبال زنان از فوتبالیست های حرفه ای آلمان. سفر به ایران برای مسابقه دوستانه با تیم فوتبال زنان ایران را یک خانم فوتبالیست آلمانی به نام مارلین، با همکاری دوست ایرانی اش نیلوفر، بعد از آن ترتیب داد که متوجه شد به خاطر مقررات رعایت حجاب اسلامی در میدان ورزش، هیچکدام از تیم های عمده فوتبال زنان در دنیا حاضر نشده اند به ایران سفر کنند تا با تیم زنان ایران مسابقه بدهند. تدارک این سفر، یک سال طول کشید. فیلمی است روحیه بخش به خصوص نمایش قدرت همکاری زنان در امور اجتماعی.

در فیلم کوتاه داستانی «فرشتگان در خاک می میرند» از بابک امینی، یک دختر کرد عراقی که از طریق فروش استخوانهای قربانیان جنگ ایران و عراق، امرار معاش می کند، تصمیم می گیرد به یک سرباز آمریکائی کمک کند. این فیلم برای اولین بار در آمریکا نمایش داده می شود.

فیلم نقاشی متحرک «هفت شهر» از رضا حمتی راد، پرده هائی است رنگین در اشاره ماجرای عرفانی دیدار مولانا جلال الدین رومی ،و مرادش، شمس الدین تبریزی. فیلم انتزاعی «معلق» از بهار بهبهانی، هنرمند ایرانی مقیم نیویورک، اثری است در زندگی یک زن: آرمانها، هنجار و واقعیت ها و خیالات، زنی که به مفاهیم عشق، انسانیت، هویت، آزادی و زنانگی می اندیشد.

XS
SM
MD
LG