لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

وزير دفاع بريتانيا حمايت ايران از گروههای شورشی در عراق را غيرقابل قبول خواند


وزير دفاع بريتانيا حمايت ايران از گروههای شورشی در عراق را غيرقابل قبول خواند
وزير دفاع بريتانيا حمايت ايران از گروههای شورشی در عراق را غيرقابل قبول خواند

ِدس براون، وزیر دفاع بریتانیا می گوید سربازان بریتانیائی که با نیروهای عراقی کار می کنند، مقادیر زیادی تسلیحات که می توان مسیر آنرا به ایران ردیابی کرد، ضبط کرده اند. او به قانونگزاران بریتانیا گفت: "شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بخش عمده ای از تجهیزات و تسلیحاتی که شورشیان در عراق بکار می برند، ساخت ایران است یا از طریق ایران عبور کرده است". براون حمایت ایران از گروه های شورشی در عراق را غیرقابل قبول نامید.

وزیر دفاع بریتانیا این موضوع را چند روز پس از آن عنوان کرد که ادميرال مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمريکا، از افزایش درگیری ایران در آموزش و مسلح ساختن جنگجویان در عراق سخن گفت. او در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: *****
من نسبت به آنچه معتقدم نفوذ فزاینده مرگبار و بدخواهانه دولت ایران، به ویژه نیروی قدس در عراق و در سراسر خاورمیانه است، فوق العاده نگران هستم. بباور من، حوادث اخیر، بخصوص عملیات بصره، فاش ساخته است که ایران چگونه و تا چه اندازه برای دامن زدن به بی ثباتی در عراق در آن کشور نفوذ کرده است.

ادمیرال مولن گفت حمایت ایران از گروه های جنایتکار "بشکل مهمات و آموزش... و حملاتی که ایرانی ها تشویق می کنند، به کشتن سربازان ائتلاف و عراقی ادامه می دهد:
***** دولت ایران چند ماه پیش عهد کرد چنین فعالیت هایی را متوقف کند. اما متاسفانه روشن است که چنین نکرده است. در حقیقت بنظر می رسد در جهت عکس آن گام برداشته است.

آدمیرال مولن گفت: در برخورد با مشکل برآمده از اقدامات رژیم ایران، نقطه تمرکز آمريکا از نظر نظامی این است که با این تهدید در داخل عراق مقابله شود. وی اضافه کرد: در حالی که تمام گزینه ها مسلما همچنان باز است، من بر این باورم که در حال حاضر راه حل هنوز این است که از دیگر اهرم های قدرت ملی، از جمله دیپلماتیکی، مالی و فشار بین المللی استفاده شود.

ادمیرال مولن می گوید فعالیت های زیانبار رژیم ایران به عراق محدود نمی شود و اضافه می کند:
***** ایران به پشتیبانی گسترده از تروریست ها در دیگر بخش های منطقه ادامه می دهد، خواه حزب الله باشد خواه حماس، و در حقیقت، ما شواهدی می بینیم که رژیم از طالبان در افغانستان نیز حمایت می کند.

ادمیرال مولن گفت: او انتظار ندارد که ایالات متحده بسوی یک رویاروئی نظامی با ایران پیش برود. اما، این که کسی باور کند آمريکا توانائی جنگی خود را از دست داده است، اشتباه خواهد بود

XS
SM
MD
LG