لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

جمهوری اسلامی درباره پيشنهادات «جدی» اتمی با روسيه به مذاکره نشست


امروز (دوشنبه) دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران با كفيل شورای امنيت ملی روسيه مذاکراتی با هدف خنثی سازی نگرانی های بين المللی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به عمل آورد.

سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در امور هسته ای، در مذاکراتش با طرف روسی، والنتين سوبولوف، بر روی آنچه که وی آن را مجموعه «جدی» پيشنهادات جمهوری اسلامی خواند تمرکز کرد. وی گفت پيشنهادات جمهوری اسلامی مخصوصا برای تخفيف تهديدات هسته ای در سراسر جهان تدوين و طراحی شده است.

جليلی از جزئيات مجموعه پيشنهادی پرده برنداشت. وی گفت جمهوری اسلامی آماده است تا با قدرتهای جهانی به گفتگو بنشيند، اما چنين گفتگوهايی می بايست اهميتی برای نقش فزاينده جمهوری اسلامی به عنوان يک قدرت منطقه ای قايل شود.

در رويارويی جمهوری اسلامی با غرب بر سر برنامه هسته ای تهران، روسيه متحد کليدی ايران بوده است.

از سوی ديگر تحقيقگر ارشد آژانس بين المللی انرژی اتمی، بمنظور مذاکراتی که آژانس می گويد بر روی اتهامات وارده به ايران در خصوص مطالعه درباره چگونگی ساختن بمب اتم متمرکز خواهد بود، امروز وارد تهران شد.

قرار است اولی هينونن امروز مذاکذات سه روزه ای را آغاز کند. وی هفته پيش نيز گفتگوهايی در اين مورد با مقامات جمهوری اسلامی داشت.

نماينده جمهوری اسلامی در آژانس، علی اصغر سلطانيه، تاکيد کرده است که ديدار هينونن از ايران بخشی از همکاری های مستمر تهران با آژانس است.

XS
SM
MD
LG