لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

کانديداهای حزب دمکرات آمريکا درباره اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کردند


سوء قصد نافرجام نيروهای طالبان به جان حامد کرزای، رئيس جمهوری افغانستان، همزمان با سالگرد آزادی آن کشور از اشغال نيروی اتحاد جماهير شوروی سابق، به عنوان پيامی آشکار و هشداری در مورد تلاش های آمريکا و نيروهای ائتلاف تعبير شده است.

سناتور دموکرات هيلاری کلينتون، کانديدای انتخابات مقدماتی رياست جمهوری آمريکا، ديروز در يک سخنرانی انتخاباتی با يادآوری آخرين ديدارش با حامد کرزای او را فردی شجاع توصيف کرد که تحت شرايط بسيار دشواری در تلاش برای حفظ اتحاد و تماميت ارضی افغانستان است، اما کلينتون دولت بوش را مورد انتقاد قرار داد که نيازهای امنيتی کرزای را تامين نکرده است.

کلينتون گفت افغانستان اگر نه بيش از عراق که به همان اندازه نيازمند توجه است.

وزارت دفاع آمريکا اخيرا بيش از دو هزار نيروی تازه نفس به افغانستان اعزام کرده و فشارهايش بر ناتو برای همکاری بيشتر در افغانستان نتايجی نسبی از جمله تعهد جديد فرانسه را به همراه داشته است.

سناتور باراک اوباما، پيشتاز انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای رياست جمهوری آمريکا، اميدوارست ژنرال ديويد پتريوس، فرمانده فعلی نيروهای چند مليتی در عراق، پس از در دست گرفتن رهبری فرماندهی نيروهای آمريکا در خاورميانه، توجه خود از عراق را به کل منطقه و خطر قدرت گرفتن طالبان و القاعده در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان گسترش دهد.

اوباما در گفتگويی با فاکس نيوز گفت از پتريوس برای کسب سمت جديدش حمايت می کند، چرا که معتقد است او به پيشرفت های تاکتيکی در عراق دست يافته است، اما از بابت کناره گيری درياسالار ويليام فالن از فرماندهی نيروهای آمريکا در خاورميانه ابراز تاسف کرد.

اوباما همچون کلينتون خواهان خروج نيروهای آمريکا از عراق است و عهد کرده است در صورت پيروزی در انتخابات رياست جمهوری طی شانزده ماه تمام نيروهای رزمی را از عراق خارج کند. ژانويه سال آينده زمانی است که رئيس جمهوری بعدی امور را در دست خواهد گرفت. وی بايد سياست خود را با ژنرال پتريوس در ميان بگذارد. پتريوس نسبت به خروج نيروها از عراق هشدار داده است.

اوباما گفت احمقانه خواهد بود اگر کسی از تجربيات پتريوس نخواهد استفاده کند، اما وی برای پتريوس روشن خواهد کرد که استراتژی فرمانده کل قوا چيست و از او خواهد خواست بهترين راه برای خروج نيروها و توجه بيشتر به ديگر کشورهای منطقه از جمله افغانستان، پاکستان و ايران را در اختيار او قرار دهد.

پتريوس جمهوری اسلامی ايران را جدی ترين تهديد بلند مدت امنيت عراق عنوان کرده و عهد کرده است نيروهای ويژه مورد حمايت جمهوری اسلامی در عراق را ريشه کن کند.

بنا به گزارش ها نيروی قدس سپاه بدنبال بازداشت نيروهای امنيتی اش در عراق توجه بيشتر را به آموزش عراقيان در ايران معطوف کرده است.

برای بسياری اين پرسش مطرح است که آيا جمهوری اسلامی ايران بدنبال تعهدی که به دولت مالکی سپرده است ارسال تسليحات به درون عراق را کنترل کرده است؟

پيتر هوکسترا، عضو جمهوريخواه کميته اطلاعات مجلس نمايندگان، ديروز گفت کمک های جمهوری اسلامی نه افزايش يافته و نه کاهش يافته است و تهران کماکان به حمايت های خود فارغ از پيامدهای پس از ناآرامی ها در بصره ادامه می دهد.

آدميرال مايک مالن، رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح ارتش آمريکا، هفته گذشته گفت جمهوری اسلامی ايران دچار اشتباه بزرگی خواهد شد اگر تصور کند به دليل اوضاع عراق آمريکا ناتوان از برخورد با ايران است.

سناتور دموکرات دايان فاينستين، عضو کميته منتخب اطلاعات سنای آمريکا، معتقد است جنگ با جمهوری اسلامی ايران اشتباهی بزرگ است. فاينستين ديروز در گفتگويی تلويزيونی با شبکه سی ان ان گفت واشنگتن بايد نه با احمدی نژاد که با آيت الله خامنه ای وارد گفتگوهای بدون پيش شرط شود.

پيتر هوکسترای جمهوريخواه در همين گفتگوی تلويزيونی ضمن تائيد گفته های فاينستين گفت بايد از وجود روسيه و کانال تماس مسکو با رهبری جمهوری اسلامی استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG