لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

کرزی و مدعوينی سرشناس از يک حمله طالبان به مراسمی در کابل جان سالم به در بردند


حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان، و ديگر مقامات ارشد دولتی و شخصيت های برجسته خارجی ، از يک حمله طالبان به مراسمی که با تشريفات کامل رسمی در کابل برگزار شده بود، جان سالم بدر بردند.

ژنرال محمد ظهير عظيمی، يک سخنگوی وزارت دفاع ميگويد آقای کرزی، و نيز بسياری از اعضای کابينه و ديپلمات های خارجی روز يکشنبه پس از شليک هائی که با مسلسل به جايگاه آنان در مراسم رژه به مناسبت روز پيروزی افغانستان شده بود ، از محل برگزاری مراسم بيرون برده شدند.

مقامات دولتی و بيمارستانی، ازکشته شدن سه نفر، از جمله يک قانونگذار، يک رهبر قبيله ای، و يک پسر ده ساله و نيز مجروح شدن دست کم ده نفر، خبر داده اند.

شليک ها هنگامی شروع شد که آقای کرزی، و شخصيت های ديگر، پس از سان ديدن از سربازان، به جايگاه مراسم رفته بودند

ذبيح الله مجاهد، يکی از سخنگويان طالبان بلافاصله مدعی انجام حمله شد و گفت رزمندگان گروه وی با مسلسل و راکت به جايگاه مخصوص شخصيت ها شليک کردند. به گفته اين سخنگو سه مهاجم طالبان کشته و سه مهاجم ديگر گريختند. وی گفت قصد اين بود که نشان دهيم طالبان می تواند در هر نقطه افغانستان عمل کند.

آقای کرزی بلافاصله پس از واقعه، ضمن ظاهر شدن در مقابل دوربين تلويزيون برای مطمئن ساختن مردم از سلامت خود گفت مقامات چند مظنون مهاجم را توقيف کرده اند.

تلويزيون دولتی افغانستان ، پخش مستقيم مراسم را، که به مناسبت شانزدهمين سالگرد سقوط دولت کمونيست در افغانستان توسط مجاهدين، و خروج نيروهای شوروی از افغانستان بر پا شده بود، قطع کرده بود.

XS
SM
MD
LG