لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

شبه نظاميان عراقی برای آدم ربائی، قتل و انفجارهای انتحاری سراغ کودکان رفته اند


يک مقام سازمان ملل متحد ميگويد شبه نظاميان عراقی کودکان را برای آدم ربائی، قتل و حتی بمب گذاری انتحاری استخدام ميکنند.

نماينده مخصوص سازمان ملل متحد در امور اطفال و منازعات مسلحانه روز جمعه گفت فقط پنجاه درصد از کودکان عراقی که در سنين دانش آموزان مدارس ابتدائی هستند، به مدرسه ميروند. به گفته وی شمار کودکانی که استخدام ميشوند تا برای گروههای شورشی کارکنند، و او از آنان به عنوان قربانيان تداوم خشونت ياد کرد، رو به افزايش است.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد انفجاری که روز جمعه موجب شروع حريقی بزرگ در يک خط لوله نفت در جنوب بغداد شد، تصادفی رخ داد. پليس عراق قبلا بمب را موجب اين انفجار دانسته بود که هشت نفر را مجروح کرده است.

مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه ديروز از شبه نظاميان در گروه موسوم به سپاه مهدی خود خواسته بود جنگيدن با هموطنان عراقی را متوقف کنند. صدر گفت درخواست اخير او در مورد جنگ تمام عيار، فقط عليه نيروهای آمريکائی است نه دولت عراق.

شبه نظاميان پيرو صدر از اواخر ماه مارس با نيروهای ائتلاف و عراقی در شهرک صدر بغداد می جنگند. بيش از سيصد نفر در اين زدوخوردها کشته شده اند.

در اين ميان مقامات امنيتی عراق ميگويند يک بمب گذار انتحاری با کوبيدن اتوموبيل خود به يک واحد گشتی و مراقبتی در بغداد دو نفر را کشت و هشت نفر را مجروح کرده است. اين حمله، امروز، شنبه، در محله عامريه در غرب بغداد انجام گرفت.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف در عملياتی که رهبران گروههای تروريستی را در مرکز عراق هدف گرفته بود، هشت ستيزه گر القاعده را کشتند و هفده مظنوان را دستگير کردند.

يک اعلاميه ميگويد اين عمليات امروز، شنبه، در نزديکی بغداد، و نيز در شهرهای تکريت، سامره، بلاد و يوسفيه انجام گرفت.

XS
SM
MD
LG