لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

کارلوس فرناندز به عنوان وزير جديد اقتصاد آرژانتين سوگند ياد کرد


در پی استعفای غير منتظره مارتين لوستو، از مقام وزارت اقتصاد آرژانتين، کارلوس فرناندز، رئيس اداره ماليات ملی آن کشور، روز جمعه به عنوان وزير جديد اقتصاد آرژانتين سوگند ياد کرد.

مارتين لوستو، وزير ۳۶ ساله کابينه دولت آراژانتين در حالی از مقام وزارت اقتصاد کناره گيری کرده است که دولت به شدت تلاش می کند با توزيع مجدد سود فزاينده حاصل از درآمد کشاورزی که متأثر از بهای جهانی مواد غذايی است و کنترل قيمتها از افزايش هر چه بيشتر ميزان تورم در کشور جلوگيری کند.

گفته می شود، لوستو، با توجه به اعتصاب کشاورزان آرژانتينی در اعتراض به عملکرد دولت نسبت به چگونگی تقسيم سود بادآورده و سرشار غلات که در نتيجه بحران بازارهای جهانی عايد آنها می شود و اکنون مسيری را که اقتصاد کشور تحت تأثير اين مبارزات طی خواهد کرد، با اعضای کابينه دولت دچار اختلافات شديدی شده بود.

وزير جديد اقتصاد آرژانتين می گويد، در حال حاضر قادر به ارائه هيچگونه پيشنهادی در جهت تغيير برنامه های وزير سابق نيست.

کشاورزان آرژانتين نيز همسو با ساير کشاورزان جهان، از قبل بحران موجود در بازارهای جهانی مواد غذايی هم سود برده و هم زيان ديده اند. گرچه سود سرشاری که در نتيجه اين بازار پر آشوب عايد آنها می شود، برای آنها بسيار چشمگير و جذاب است، اما از سوی ديگر با اين واقعيت نيز مواجهند که با بالا رفتن هر چه بيشتر قيمتها ، کمر مردم هم زير بار بهای گزاف مواد غذايی خميده تر می شود.

دومين کشور توسعه يافته آمريکای جنوبی از لحاظ اقتصادی، در اوايل ماه جاری به خاطر اعتصاب کشاورزان و ممانعت از حرکت کاميونهای حمل گوشت گاو و مرغ با کمبود شديد مواد غذايی مواجه بود.

گرچه کشاورزان آرژانتينی به اعتصاب خود پايان داده اند، اما تهديد کرده اند چنانچه اقدامی در جهت کاهش ماليات بر محصولات کشاورزی صادراتی چون سويا و محصولات ديگر صورت نگيرد، اعتصاب نه تنها در ماه می از سر گرفته می شود و بلکه اين بار کليه بزرگراههای کشور بروی حرکت کاميونهای حمل مواد غذايی مسدود خواهد شد.

دولت آرژانتين سال گذشته همزمان با افزايش بهای سويا در بازارهای جهانی، به منظور پرداخت سوبسيد مواد غذايی، بر ميزان ماليات بر محصول سويا افزود. ميزان ماليات بر صدور محصول سويا در اين بزرگترين کشور توليد کننده سويا در جهان در سال جاری از ۳۵ درصد به ۶۶ درصد افزايش پيدا کرده است.

پرورش دهندگان سويا در آرژانتين می گويند، دولت با افزايش ماليات بر محصولاتی از قبيل سويا که بسيار سودزا هستند، مانع از رشد اقتصاد کشور می شود. هزاران نفر از طبقات متوسط آرژانتين ماه گذشته در اعتراض به سياستهای اقتصادی دولت و ابراز همبستگی با کشاورزان به خيابانها ريختند.

اما بسياری از مصرف کنندگان نيز در تأييد نظرات فرناندز معتقدند برای آنکه دولت قادر به پرداخت سوبسيد مواد غذايی ضروری و پايين نگاه داشتن قيمتها باشد، کشاورزان نيز در قبال سود بادآورده فروش محصولات خود بايد سخاوتمندانه ترعمل کنند.

XS
SM
MD
LG