لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

مذاکرات سه روزه آشتی ملی عراقی ها در فنلاند پايان يافت


روز يکشنبه مذاکرات سه روزه عراقی های سنی، شيعه و کرد در هلسينکی پايتخت فنلاند که با هدف مقابله با خشونت های فرقه ای و قومی در کشور جنگ زده آنها ترتيب داده شده بود، پايان يافت.

سی و شش عراقی درگير در اين مذاکرات، روند آشتی ملی در کشورهای ديگر را مورد مطالعه قرار داردند و در باره راههای غلبه بر اختلافات ديرين قومی و مذهبی بررسی و تبادل نظر کردند.

مذاکرات را گروه بحران مديريت ترتيب داده بود که توسط مارتی اهتيساری رئيس جمهوری پيشين فنلاند بوجود آمده است. اين گروه سال گذشته نيز مذاکراتی مشابه را برگزار کرده بود.

گروه بحران مديريت در پايان اجلاس بيانيه ای صادر کرد که در آن گقته شده است شرکت کنندگان اصولی را برای اقدام مشترک ملی قبول کرده اند و سه ماه ديگر در بغداد دوباره ديدار خواهند کرد.

گرچه هويت شرکت کنندگان اعلام نشده است اما بنا به گزارشهای خبری، شيخ هامون حمودی رئيس کميته بازبينی قانون اساسی عراق جزو آنان است و دو مشاور از ايرلند شمالی و آفريقای جنوبی در ميان آنها بودند.

نوری المالکی نخست وزير عراق هفته گذشته از پيشرفت در مذاکرات آشتی ملی در عراق خبر داد و گفت گروههای سياسی بزودی به دولت عراق ملحق ميشوند.

روز يکشنبه در بغداد مقتدا صدر شرايطی را که نوری المالکی برای پايان جنگ نيروهای عراقی و شبه نظاميان المهدی معين کرده بود، رد کرد.

سخنگوی مقتدا صدر گفت که آقای مالکی ميخواهد اختلافات را از طريق زور حل کند و نه به شيوه گفت و گو. هفته گذشته نوری المالکی از سپاه المهدی خواستار خلع سلاح و عدم دخالت در سياست شده بود.وی همچنين خواستار تحويل جنگندگانی شده بود که دولت برايشان حکم توقيف صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG