لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

ادامه نا آرامی ها در زیمبابوه


روزنامه دولتی هرالد چاپ هراره در شماره روز شنبه خود به نقل از کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه می گوید پس از یک ماه از برگزاری انتخابات، بازشماری آرا نشان می دهد حزب حاکم زانو به رهبری موگابه اکثریت پارلمانی خود را رسماً از دست داده است و از دیگر سو، مورگان چانگیرای رهبر جنبش تغییرات دمکراتیک در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری بر رابرت موگابه غلبه کرده است.

تایید رسمی پیروزی مخالفان در روزنامه دولتی موید این است که حاکمیت زیمبابوه آماده تحویل قدرت به جنبش تغییرات دمکراتیک است؛ اما شبه نظامیان پیرامون موگابه که روزگاری مسلحانه علیه رژیم آپارتاید می جنگیدند پس از به قدرت رسیدن به اتکای اسلحه طی سه دهه بی وقفه حاکمان واقعی کشور شده اند، هرگونه جابجایی قدرت مخالفند از این رو، جمعه شب با هجوم گسترده به ساختمان هاروست، مقر اصلی جنبش تغییرات دمکراتیک در خیابان نلسون ماندلا در هراره اقدام به دستگیری ۳۶۰ تن از اعضای این جنبش نمود. آنان کامپیوترها و اسناد این جنبش را نیز با خود بردند.

پلیس در توجیه اقدام خود گفته است این هجوم به منظور مقابله با هرگونه شورش صورت گرفته است. اما «تندایی بتی» دبیر اول این جنبش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «۵۰۰ پلیس با هجوم به دفتر رهبری جنبش هرکسی را که در آنجا بود دستگیر کردند.» او افزود: سرکوب سازمان یافته و گسترده در زیمبابوه آغاز شده. و تعدادی مردم نیز کشته شده اند که بی درنگ به خاک سپرده شده اند.» خبرگزاری فرانس پرس نیز مرگ ده شهروند را بر اثر سرکوب پلیس ضدشورش گزارش کرده است.

جنبش تغییرات دمکراتیک به منظور مقابله با سرکوب حکومت و یافتن راه حلی مسالمت آمیز از رهبران آفریقایی درخواست کمک کرده اند. «تندایی بتی» دبیر اول جنبش می گوید: «ما با دبیرکل سازمان ملل و پرزیدنت جان کوفور رئیس جمهوری غنا و رایلا اودینگا نخست وزیر کنیا دیدار و در این باره گفتگو کرده ایم. ما با هرکسی که توانسته در این باره به حل مسئله کمک کند تماس گرفته ایم.»

او ادامه داد: «ما چشم امید به امریکاییان ندوخته ایم و به دنبال یک راه حل آفریقایی هستیم. چرا که این مشکل آفریقاست.»

ژاکوب زوما رهبر کنگره ملی آفریقای جنوبی و نامزد ریاست جمهوری آن کشور در پاریس گفت: «اگر در کشوری پلیس قصد سرکوب رهبران حزب سیاسی ای را بکند که در انتخابات شرکت کرده به معنای این است که این حزب در انتخابات پیروز شده است. و مردم حق دارند بپرسند پلیس چرا وارد ماجرا شده»

اما در صورت گسترش دامنه خشونت و سرکوب مخالفان، سازمان وحدت آفریقا و کشورهای همسایه با این رژیم همراهی نشان نخواهند داد. و این موضوع می تواند پایان غمبار دیکتاتوری باشد که روزگاری محبوب مردمش بود اما فاصله گرفتن از مردم به اتکای شبه نظامیان و سه دهه حکومت خودکامه نام موگابه را در ردیف منفوران تاریخ قرار خواهد د اد.

XS
SM
MD
LG