لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

ژاپن دارائيهای متعلق به ۱۲ سازمان و ۱۳ نفر ايرانی را مسدود کرد


ژاپن دارائيهای متعلق به ۱۲ سازمان و ۱۳ نفر ايرانی را مسدود کرد
ژاپن دارائيهای متعلق به ۱۲ سازمان و ۱۳ نفر ايرانی را مسدود کرد

کشورهای بیشتری برای مقابله با تلاشهای جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعه فن آوریهائی که ممکنست در تولید سلاحهای هسته ای بکار رود، به اقدامات عملی دست می زنند.

ژاپن اعلام کرد که دارائیهای متعلق به یکی دیگر از ۱۲ سازمان و ۱۳ نفری که به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران مرتبط است را مسدود کرده است. رئیس دفتر کابینه ژاپن میگوید این تصمیم اخیر بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد اتخاذ شده است.

در ماه مارس، شورای امینت سومین قطعنامه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را به علت عدم اجرای در خواستهای آن شورا از سوی دولت اسلامی ایران و سرپیچی از خواسته های الزام آور شورای امنیت برای متوقف کردن غنی سازی اورانیوم و عملیات پردازش تصویب کرد. اورانیوم غنی شده میتواند برای تولید مواد شکافت پذیر در ساختن بمب اتمی بکار رود.

قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنیت علاوه بر موارد دیگر، الزامات و خواسته های قطعنامه های پیشین برای مسدود کردن دارائیهای مالی اشخاص حقیقی و حقوقی حامی برنامه های حساس هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تمدید کرد . علاوه براین، قطعنامه ۱۸۰۳ از همه کشورها میخواهد در عقد قراردادهای تجاری و مالی با جمهوری اسلامی ایران مراقب باشند و هشیاری و دقت بکار برند.

براساس گزارشها، سوئیس نیز دارائیهای ایرانیان و شرکتهای دیگری را مسدود کرده است. علاوه بر این، سوئیس تحویل دادن مواد موسوم به "دارای استفاده دو گانه" که بتواند برای کارخانه های هسته ای بکار رود و همچنین صادرات بعضی موشکها را به جمهوری اسلامی ایران ممنوع کرده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، میگوید که به باور وی جمهوری اسلامی ایران "در دستیابی به سلاحهای هسته ای گمراه شده و به بیراهه کشیده شده است." او میگوید: "با توجه به سیاستهای مخرب و تزلزل آفرین جمهوری اسلامی ایران و خطرات بالقوه تهدید اتمی ایران چه بطور مستقیم و چه از راه تولید و تکثیر سلاحهای هسته ای، گزینه نظامی برای رویاروئی با آن دولت را باید حفظ کرد."

پرزیدنت بوش بارها گفت که او باور دارد از طریق راههای دیپلماتیک امکان حل مشکل تلاش جمهوری اسلامی ایران برای توسعه فن آوری مورد نیاز برای سلاحهای اتمی وجود دارد. در واکنش به الزامات و خواسته های قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت اسلامی ایران، فشارها از سوی کشورهائی چون سوئیس و ژاپن احتمال حل دیپلماتیک اختلاف نظر بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را بیشتر میکند.

XS
SM
MD
LG