لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

محمد البرادعی رئيس آژانس اتمی سازمان ملل از آمريکا انتقاد کرد


رئيس آژانس اتمی سازمان ملل متحد از آمريکا برای نگاه داشتن اطلاعاتی که آمريکا ميگويد نشان ميدهد کره شمالی به سوريه در ساختن يک رآکتور اتمی کمک ميکرد، انتقاد کرده است.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز، جمعه، در بيانيه ای گفت از تاخير دولت بوش در ارائه اين اطلاعات متاسف است. وی همچنين اسرائيل را برای نابود کردن جايگاه مورد ظن در حمله هوائی سپتامبر گذشته تقبيح کرده است و ميگويد اين عمل روند بازرسی و ممیزی ضروری در چارچوب پيمان موسوم به منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی تضعيف ميکند.

با اينحال آقای البرادعی گفت آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاعات را جدی گرفته است و در باره مسئله تحقيق ميکند.

سوريه امروز ضمن تکذيب اتهامات عنوان شده توسط آمريکا در مورد درگير بودن در فعاليت های سری اتمی ، آمريکا را به کمک کردن به اسرائيل در حمله متهم کرد.

کاخ سفيد مدارک را روز پنجشنبه منتشر ساخت. دولت بوش ميگويد سوريه رآکتوری اتمی ميساخت که برای مقاصد صلح آميز نبود. دولت بوش موضوع را واقعه ای بالقوه برای بی ثباتی در منطقه توصيف کرد.

سفير سوريه در سازمان ملل متحد به سی ان ان گفت اسرائيل يک ساختمان متروکه نظامی را نابود کرد. وی گفت واشنگتن در جعل مدارک راجع به فعاليت های اتمی سابقه دارد.

مقامات اطلاعاتی آمريکا روز پنجشنبه در باره تاسيسات مورد ظن، به قانونگزاران در کنگره توضيح دادند. بعضی از اعضای ارشد در کميته های کنگره از اينکه دولت بوش پس از ماهها به آنان توضيح داده است ابراز ناخشنودی کردند.

آمريکا و چهار کشور ديگر شامل کره جنوبی، ژاپن، چين و روسيه، در مذاکرات متقاعد ساختن کره شمالی برای انصراف از برنامه تسليحاتی درگيراند. سفير کره جنوبی در آمريکا ميگويد اتهاماتی که دولت بوش عنوان کرده است اين مذاکرات را از مسير خود خارج نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG