لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

سه نفر در انفجار يک اتومبيل حاوی بمب در شمال غرب پاکستان کشته شدند


به گزارش پليس پاکستان، انفجار يک اتومبيل حاوی بمب در برابر يک پاسگاه پليس در شهر مردان در شمال غرب آن کشور دست کم سه کشته بر جای گذاشت. فردی که خود را مولوی عُمر، و سخنگوی طالبان در پاکستان معرفی کرده است می گويد، اين حادثه به تلافی قتل يکی از فرماندهان شبه نظامیان طالبان به دست نيروهای پليس صورت گرفته است. اين فرد در عين حال مدعی است که طالبان به تعهد خود در قبال فرمان آتش بس که در هفته جاری توسط بيت الله محسود، فرمانده طالبان در پاکستان اعلام شد، باقی می ماند ، اما برنامه ريزی حملۀ امروز، پيش از صدور فرمان آتش بس انجام گرفته بود.

بمبگذاری امروز، نخستين حادثه خشونت آميزی است که از اواخر ماه گذشته، يعنی پس از روی کار آمدن دولت جديد پاکستان تا کنون صورت گرفته است. پيش از روی کار آمدن کابينه جديد پاکستان، آخرين بمبگذاری در پاکستان در تاريخ بيستم ماه مارس در منطقه وزيرستان جنوبی صورت گرفته بود. مضافاً اينکه از هفته جاری به فرمان بيت الله محسود، رهبر طالبان در پاکستان مقررات آتش بس در آن کشور جاری است. محسود از نيروهای طالبان خواسته است، در راستای تلاشهايی که در جهت دستيابی به يک قرارداد صلح با کابينه جديد دولت در منطقه صورت می گيرد، از انجام حملات خودداری ورزند.

به گفته پليس پاکستان اتومبيل حاوی بمب ميان يک پاسگاه پليس و بازار شهر مردان پارک شده بود و در ساعت ۶ بامداد روز جمعه به وقت محلی منفجر شد. پليس می گويد، در اين انفجار دو غير نظامی و يک مأمور پليس جان خود را از دست دادند، و ۲۴ نفر از جمله ۹ مأمور پليس مجروح شده اند که حال شش نفر از آنها وخيم گزارش شده است.

دولت جديد پاکستان به سرپرستی حزب مردم، حزب تحت رهبری بی نظير بوتو، نخست وزير فقيد پاکستان وعده داده است با شبه نظاميانی که خواهان نفی نظاميگری و عمليات مسلحانه و نيز دوری جستن از تاکتيکهای ديکتاتورمآبانه پرويز مشرف هستند، وارد مذاکره شود.

گرچه پرويز مشرف از پشتوانه حمايت آمريکا برخوردار است، اما مقامات آمريکايی ضمن حمايت از مواضع صلح آميز دولت جديد پاکستان از آنها می خواهند، آن دسته از نيروهای طالبان و القاعده را که مظنون به سازماندهی حملات در افغانستان و پاکستان هستند، از اين قاعده مستثنی سازند.

XS
SM
MD
LG