لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

ديدار سه روزه رئيس کميسيون اتحاديه اروپا از پکن


رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای دیداری سه روزه به پکن سفر کرده است، امروز با نخست وزیرچین دیدار کرد. دو طرف پیرامون بحران مازاد بازرگانی در روابط اقتصادی چین با اتحادیه اروپا، و مسئله تبت ، که زمزمه هایی را در مورد تحریم بازی های المپیک تابستانی پکن براه انداخته است ، با هم به بحث و گفتگو پرداختند.

ون جیا بائو wen jia bao نخست وزیر چین می گوید: این لحظه مهمی است و ما از حضور رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و هیئت همراه وی استقبال می کنیم و از اهمیت آن آگاهیم ما عمیقا به دنبال تبادل نظر در مسیر روابط آینده چین با اتحادیه اروپا هستیم و از گسترش روابط دو طرف استقبال می کنیم . نخست وزیر چین، در قسمت دیگری از سخنان خود، اعلام کرد، بررسی روابط گسترده اقتصادی چین با اتحادیه اروپا ، یکی دیگر از قسمت های مهم گفتگوها را به خود اختصاص می دهد و دو طرف به دنبال گسترش اعتماد ، و در عین حال سود دهی لازم ، در روابط تجاری خود هستند این مقام همچنین از همکاری دو طرف در امور بانکی خبر داد .

گفته می شود سفر خوزه مانوئل باروسو رئیس کمسیون اتحادیه اروپا که برای چهارمین بار از سال ۲۰۰۴ به چین سفر می کند به منظور فشار بر پکن در راستای مسائلی از قبیل مازاد بازرگانی موانع ایجاد بازار آزاد و کنترل نرخ ارز و نقدینگی صورت گرفته است که مدت هاست خواست واشنگتن از پکن بوده است .

خوزه مانوئل باروسو می گوید: این نخستین بار است که یک هیئت بزرگ از کمیسیون اتحادیه اروپا وارد چین می شود و ما اصولا به صورت گروهی سفر نمی کنیم و همان طور که آقای نخست وزیر گفت این نشان از روابط مستحکم ، و تعهدات دو طرف دارد و همچنین خبر خوبی است برای روابط دو جانبه ما . آقای باروسو از گفتگوهای خود با نخست وزیر چین درباره بحران تبت ، ابراز رضایت کرد و مخالفت خود را از تحریم کردن بازی های المپیک تایستانی چین، اعلام داشت.

چین دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا است و این در حاليست که برای چین، اتحادیه اروپا اولین شریک تجاری، محسوب می شود. میزان مبادلات تجاری چین و اتحادیه اروپا تنها در ۳ ماهه نخست سال میلادی به بیش از ۹۳ میلیون دلار می رسد که بر مبنای گزارش های دولتی مازاد بازرگانی چین به اروپا ۲۳ درصد افزایش داشته و به بیش از ۳۴ میلیون دلار رسیده است. به گفته بازرگانان اروپایی پایین نگه داشتن ارزش پول چین به این مسئله کمک کرده است.

در همین حال مقامات اروپایی چین را متهم می کنند که قوانین مربوط به احترام به حق امتیاز فرآورده های خارجی را زیر پا می گذارد و ۸۰ درصد از اجناس تقلبی کشف شده در بنادر اروپایی ساخت چین است.

XS
SM
MD
LG