لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

ابراز نگرانی پارلمان اروپا به نقض حقوق بشر و افزايش اعدامها در جمهوری اسلامی


پارلمان اروپا روز گذشته، با انتشار بیانیه ای نسبت به نقض حقوق بشر در ایران، و افزایش اعدام ها ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه، نمایندگان پارلمان اروپا، نخست از آزادی خدیجه مقدم، از فعالان حقوق زنان در ایران و مکرمه ابراهیمی محکوم به سنگسار استقبال کرده ، و سپس در ادامه بیانیه خود سرکوب جامعه مدنی در ایران را محکوم کرده اند.

در بیانیه پارلمان اروپا، همچنین از مجلس و دولت ایران خواسته شده است "قوانین تبعیض آمیز نسبت به زنان را که مانع دستیابی آنها به مقامات بالای دولتی و حقوق نابرابر با مردان در زمینه ازدواج، طلاق، حضانت فرزندان، ارث و شهادت می شود، از میان بردارند. پارلمان اروپا همچنین خواهان از بین رفتن مجازات اعدام در ایران شده است.

در همین حال، فرانسه نیز، روز گذشته، جمهوری اسلامی ایران را به تطبیق خود، با تعهدات بین المللی این کشور، و احترام به حقوق زنان در بیان عقایدشان فراخواند. بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاسکال آندره ئانی، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، همچنین خاطرنشان کرده است، محکومیتهای جدید فعالان حقوق زنان در تهران، نگرانی و دلمشغولی فرانسه از روند تحول وضعیت حقوق زنان در ایران را تقویت می کند.

در همین حال گزارش میشود، همزمان با بازداشت یکی از فعالان کارگری در سنندج، در چند روز مانده به روز جهانی کارگر، وزارت اطلاعات در تماس با فعالان کارگری در شهرهای ایران، از آنان خواسته است تا از برگزاری مراسم غیردولتی و مستقل روز اول ماه مه، یازدهم اردیبهشت ماه، خودداری کنند. این گزارش می افزاید، اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرده است که ، تلاش این تشکل کارگری، برای دریافت مجوز برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در یازدهم اردیبهشت ماه، در سنندج، با مخالفت فرمانداری سنندج مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG