لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

جمهوری اسلامی تجاوز به حقوق ملت ايران را کماکان ادامه می دهد


جمهوری اسلامی تجاوز به حقوق ملت ايران را کماکان ادامه می دهد
جمهوری اسلامی تجاوز به حقوق ملت ايران را کماکان ادامه می دهد

یک دادگاه جمهوری اسلامی حکم محکومیت زندان حد اکثر سی ماه را برای سه دانشجوی دانشگاه امیر کبیر ابرام کرد. مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری به چاپ مطالبی که دولت توهین به اسلام میداند متهم و محکوم شده اند. این سه دانشجو از زمان دستگیری در بهار سال ۲۰۰۷ تاکنون در زندان اوین بازداشت بوده اند. خانواده هایشان ادعا میکنند آنها تحت شکنجه های سخت و شدید جسمی و روحی قرار گرفته اند.

گروه دیده بان حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل اخیرأ خواستار تحقیق در مورد ادعاهای شکنجه علیه سه دانشجوی دیگر ایرانی زندانی شدند. بهروز کریمی زاده، پیمان پیران و علی کنتوری در دسامبر سال گذشته دستگیر و بازداشت شدند. همه آنها عضو گروه دانشجوئی طرفدار مقاومت مسالمت آمیز علیه نابرابری و بیعدالتی هستند.

باور بر اینستکه آقایان پیران و کریمی زاده در زندان اوین در سلول انفرادی بسر می برند. بر اساس گزارش آقای کنتوری در زندان قزل حصار در شهر کرج زندانی است که در جریان بازجوئی وقتی حاضر نشد که از اعترافات به اتهامات دروغین علیه خود فیلمبرداری کنند، استخوانهای دنده هایش شکسته شد.

کوشندگان حقوق زنان نیز از سوی مأموران جمهوری اسلامی ایران مورد ایذاء و آزار قرار میگیرند. پروین اردلان، که اخیرأ برنده جایزه اولاف پالمه برای تلاشهایش در حمایت از برابری زنان شده است، متهم به پخش تبلیغات علیه دولت شد. دو زن کرد کوشنده حقوق زنان، روناک صفارزاده و هانا عبدی، بعد از ۵ ماه زندانی بودن اخیرأ متهم به مخاطره انداختن امنیت ملی شدند.

سه زن دیگر، مرضیه مرتاضی، نسرین افضلی و ناهید جعفری پس از شرکت در یک تظاهرات مسالمت آمیز برای دفاع از حقوق برابر به شلاق و حبس تعلیقی محکوم شدند. این احکام در مورد این افراد در صورت محکومیت به ارتکاب جرم دیگری در دو سال آینده به اجرا در خواهد آمد.

اخیرأ از پرزیدنت بوش پرسش شد که چرا از ملاقات بارهبران دولتهای مستبد نظیر جمهوری اسلامی ایران بدون پیش شرط خودداری میکند. پاسخ رئیس جمهوری در ارتباط با مشکلات و بدبختیهائی است که ایرانیان کوشنده و حامی حقوق بشر تحمل میکنند.
رئیس جمهوری آمریکا چنین میگوید: "چرا باید با یک مستبد که شهروندان خود را برای باورهای سیاسی شان زندانی میکند، دیدار کرد؟ این کار پیام غلطی را میرساند. این اقدام پیامی نا امید کننده است برای آنانیکه می پرسند آیا آمریکا به تلاش برای آزادی زندانیان ادامه میدهد. این یک موقعیت عالی به آنانیکه حقوق بشر و شرف انسانی را سرکوب کرده اند، می بخشد.

پرزیدنت بوش می افزاید رهبران جمهوری اسلامی ایران ملت ایران را از درک حقوق واقعی شان باز میدارد. آمریکا قویأ از آمال شهروندان ایرانی برای زندگی در آزادی حمایت میکند.

XS
SM
MD
LG