لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

موج شديدی از حملات انتحاری به نيروهای انتظامی در افغانستان ۱۳کشته بر جای گذاشت


بر اساس گزارش اسدالله خالد، والی ولايت قندهار در جنوب افغانستان، کانون فعاليتهای طالبان، ديروز (چهارشنبه) بر اثر يک انفجار انتحاری در کنار يک خودروی حامل مأموران اطلاعاتی، سه غير نظامی جان خود را از دست دادند. خبر تلفات اين انفجار توسط غلام، پزشک محلی نيز به تأييد رسيده است.

قاری يوسف، سخنگوی طالبان، مسئوليت اين حمله را از سوی طالبان بر عهده گرفته و هويت فرد بمب گذار را گل محمد اعلام کرده است.

يکی از مجروحان می گويد، مأموران پليس پيش از آنکه فرد بمب گذار خود را منفجر سازد، به روی او شليک کردند.

رئيس پليس افغانستان می گويد در ولايت همجوار هلمند نيز در نتيجه اصابت اتومبيل يک بمب گذار انتحاری به کاروانی از مأموران پليس، دو مأمور پليس جان خود را از دست دادند و سه تن از آنها مجروح شدند. به گفته رئيس پليس افغانستان، به محض نزديک شدن بمب گذار انتحاری به خودروی مأموران پليس، نگهبانان به روی او شليک کردند، اما فرد بمبگذار که مجروح شده بود، موفق شد خود را منفجر کند.

ولايت کونار در غرب افغانستان نيز ديروز شاهد حمله نيروهای طالبان به پاسگاه مرزی پليس بود. در اين حمله پنج مأمور پليس کشته و هفت نفر ديگر مجروح شدند.

از سوی ديگر، سرهنگ عصمت الله صافی، فرمانده نيروهای نظامی افغانستان مستقر در مرز ميان پاکستان-افغانستان، در گزارشی اعلام کرده است در يک درگيری پنج نفر از سربازان افغان جان خود را از دست دادند، و چهار سرباز ديگر مجروح شده اند. صحت اين آمار هنوز به تأييد نرسيده است.

يک گزارش ويديويی از ولايت کونار ساکنان منطقه را در حالی نشان می دهد که تابوت قربانيان را در کاميونها قرار می دهند.

در رويدادی ديگر، بر اثر اصابت يک خودروی گشت پليس مرزی با يک مين زمينی، سه سرنشين آن در دم جان خود را از دست دادند.

با وجود صرف هزينه ای بالغ بر۴ ميليارد دلار آمريکايی جهت آموزش نظامی و تجهيز پليس افغانستان ظرف سه سال گذشته، بنا بر آمار مقامات محلی، از مجموع هشت هزار تلفات ناشی از خشونتهای سال پيش، بيش از۹۰۰ نفراز آنان مأموران پليس بوده اند.

XS
SM
MD
LG